Sestrın2 ve Thioredoxin ile obstruktif uyku apne sendromu ilişkisi
The relationship between Sestrin2 and Thioredoxin with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 872878
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM NEDİME SÖKÜCÜ, DOÇ. DR. ŞENAY AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Amaç: Günümüzde obstruktif uyku apne sendromunun (OUAS) tanısında ve tedavisinin takibinde kullanılan spesifik bir biyokimyasal belirteç bulunmamaktadır. Hastalar tanıda altın standart olarak kullanılan polisomnografi (PSG) tetkikinde incelenen apne hipopne indeksi (AHİ) ile hastalık şiddeti açısından değerlendirilir. Bu çalışmada oksidatif stres ile indüklenen Sestrin2 (SESN2) ve Thioredoxin (TRX) belirteçlerinin OUAS ile ilişkisinin ortaya konmasını ve OUAS'ta tedaviye yanıtın bu belirteçler ile değerlendirilmesini hedefledik. Gereç ve Yöntem: Prospektif kohort olarak dizayn edilen çalışmamızda katılımcılar; 15.09.2022-11.06.2024 tarihleri arasında uyku laboratuvarına başvuran, OUAS şüphesi ile PSG yapılan, 18 yaş üstü hastalar olarak belirlendi. Hastalar ek hastalığı olmayan basit horlama ve OUAS tanılı hastalar olarak iki gruba ayrıldı. OUAS tanısı alan hastalarda ayrıca PAP tedavisi sonrası takipler yapıldı.“Explorating the Involvement of Plasma Sestrin2 in Obstructive Sleep Apnea”çalışması baz alınarak örneklem büyüklüğü %95 güç, 0,01 hata payı ile 120 olarak hesaplandı. Tüm olgular için demografik ve antropometrik veriler, laboratuvar ve PSG parametreleri analiz edildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 124 olgunun yaş ortalaması 42,52±9,11, Beden Kitle İndeksi (BKİ) ortalaması 29,88±4,3 kg/m2 olup 106 (%85,5)'sı erkekti. Çalışmamızda primer sonlanım olarak araştırılan SESN2 ve TRX parametreleri tüm olgular, basit horlama ve OUAS gruplarında ayrı ayrı değerlendirildiğinde TRX ortalaması tüm olgularda 134,69±46,17 (ng/mL), basit horlamada 96,24±37,89 (ng/mL), OUAS'ta 142,08±44,03 (ng/mL) olarak saptandı ve gruplar arasında TRX açısından anlamlı fark olduğu görüldü (p0,05). 21 OUAS hastasındaki sekonder sonlanım olarak araştırılan SESN2 ve TRX parametrelerinin yanında tam kan değerleri 4 haftalık en az 4 saat/gün ve 5 gün/hafta PAP tedavisi öncesi ve sonrası olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: There is no specific biochemical marker used for the diagnosis and monitoring of treatment in obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) presently. Patients are evaluated for disease severity based on the apnea-hypopnea index (AHI) examined in polysomnography (PSG), which is considered the gold standard for diagnosis. This study aimed to investigate the relationship between oxidative stress-induced markers Sestrin2 (SESN2) and Thioredoxin (TRX) and OSAS, and to assess the response to treatment in OSAS using these markers. Matherials and Methods: In this prospective cohort study, participants were identified as patients aged 18 years and older who presented to the sleep laboratory with suspected OSAS and underwent PSG between September 15, 2022, and June 11, 2024. Patients were divided into two groups: those with simple snoring without additional disease and those diagnosed with OSAS. Follow-ups were conducted for patients diagnosed with OSAS after PAP treatment. Based on the study“Exploring the Involvement of Plasma Sestrin2 in Obstructive Sleep Apnea,”the sample size was calculated to be 120 with 95% power and a 0.01 margin of error. Demographic and anthropometric data, laboratory, and PSG parameters were analyzed for all cases. Results: The study included 124 subjects with a mean age of 42.52±9.11 years and a mean BMI of 29.88±4.3 kg/m2, of which 106 (85.5%) were male. SESN2 and TRX parameters, which were investigated as primary outcomes, were evaluated separately for all subjects, simple snoring, and OSAS groups. The mean TRX was 134.69±46.17 (ng/mL) for all subjects, 96.24±37.89 (ng/mL) for simple snoring, and 142.08±44.03 (ng/mL) for OSAS, showing a significant difference in TRX between the groups (p0.05). Among the 21 OSAS patients evaluated for secondary outcomes, SESN2 and TRX parameters and complete blood count values were compared before and after a minimum of 4 hours/day and 5 days/week for 4 weeks of PAP treatment.