Yeni Mezun Hemşirelerin Geçiş Şoku Düzeyinin İşten Ayrılma Niyeti Üzerine Etkisi: Yönetici Hemşirelerin Liderlik Davranışlarının Aracı Rolü
The Effect Of Transıtıon Shock Level On Turnover Intentıon Among New Graduate Nurses: The Medıator Role Of Nurse Managers' Leadershıp Behavıours
  1. Tez No: 872881
  2. Yazar: ALEYNA BAŞLANTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yeni mezun hemşireler, küresel ve ulusal hemşire insan gücü yetersizliği nedeniyle önemli bir istihdam kaynağı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle mesleki yaşama geçiş sürecinde, yeni mezun hemşirelerin geçiş şoku düzeyinin ve işten ayrılma niyetinin azaltılmasında özellikle yönetici hemşirelerin sergilediği liderlik davranışları önem arz etmektedir. Bu araştırma ise yeni mezun hemşirelerin geçiş şoku düzeyinin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde yönetici hemşirelerin liderlik davranışlarının aracı rolünün belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımla gerçekleştirildi. Araştırma örneklemini, İstanbul ilindeki bir vakıf üniversitesine bağlı altı özel hastanede çalışan 275 yeni mezun hemşire oluşturdu. Bireysel ve Mesleki Özellikler Formu, Hemşirelikte Geçiş Şoku Ölçeği, İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği ve Liderlik Davranışları Ölçeği kullanılarak veriler toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, korelasyon ve regresyon analizi kullanıldı. Yeni mezun hemşirelerin geçiş şoku düzeyi (2,48±0,81) ve işten ayrılma niyeti (2,98±0,94) orta düzeydeydi. Yönetici hemşirelerin liderlik davranışları ise yüksekten düşüğe doğru görev odaklı (4,43±0,58), çalışan odaklı (4,29±0,69) ve değişim odaklı (4,29±0,65) şeklinde sıralandı.
Özet (Çeviri)
New graduate nurses are considered an essential source of employment due to the global and national nursing workforce shortage. Therefore, during the transition into practice, the leadership approaches or behaviours exhibited by nurse managers are critical in reducing the transition shock level and turnover intention among new graduate nurses. This study was conducted with a descriptive-correlational design to determine the mediator role of nurse managers' leadership behaviours in the effect of transition shock level on turnover intention among new graduate nurses. The study sample consisted of 275 new graduate nurses working in six private hospitals affiliated with a foundation university in Istanbul. Data were collected using the Personal and Professional Characteristics Form, Nursing Transition Shock Scale, Turnover Intention Scale and Leadership Behaviors Scale. Descriptive statistics, correlation and regression analysis were used to analyze the data. The transition shock level (2.48±0.81) and turnover intention (2.98±0.94) were moderate among new graduate nurses. Nurse managers' leadership behaviors were ranked from highest to lowest as task-oriented (4.430.58), employee-oriented (4.290.69), and change-oriented (4.290.65).