1848 ile 1891 yılları arasındaki Osmanlı mevzuatında yangın terminolojisi üzerinden Osmanlı'da yangın yönetimi olgusuna bir bakış
Between 1848 and 1891 an overview of fire managementin the Ottoman Empire through fire terminology in Ottoman Legislation
- Tez No: 872887
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR URFALIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 726
Özet
Ateş, keşfinden beri insanoğlunun varoluşu ve hayatta kalma mücadelesinde hayati önemde olmuştur. Farklı büyüklüklerde gerçekleşmiş yangınlar şehirleri etkilemiş, yok oluşla sonuçlanan bu hızlı değişimler, bina ölçeği ya da yerleşim dokusunda oluşan farklılaşmalarla sonuçlanmıştır. Şehirlerin ve binaların yapımıyla ilgili deneyimler ışığında önleyici tedbirler aranmış ve bu tedbirler insanın fiziksel çevresinin oluşumunda önemli rol oynamıştır. Günümüzde artık, dünyanın birçok şehrinde geçmişte yaşandığı gibi felaket ölçeğinde yaşanan büyük yangınlar gerçekleşmiyor, fakat yangına karşı alınan tedbirler ve uygulamada olan kurallar, yapılı çevremizin şekillenmesinde hala önemli derecede etkilidir. Yangınla ilgili konmuş kuralların ortaya çıkışı, İstanbul ve diğer şehirlerle benzerlikleri ve ayrılıklarıyla karşılaştırmalı olarak incelenecek, bu kuralların farklı şehirlerde yapılı çevreyi etkileme şekilleri de karşılaştırılacaktır. Binaların ve şehrin düzenlemelerindeki bu değişikliklerin kuşkusuz insan ve toplum yaşamında da karşılıkları bulunuyor. Çok bilinen sözdeki gibi 'bizim şekillendirdiğimiz binalar ve şehirler de bizi şekillendiriyor'. Tezin amacı, Osmanlı'da 1848-1891 yılları arasına tarihlenen ve yangın güvenliği ile ilgili olan resmi metinlerde yangın tedbirleri ve yapılı çevre ilişkisi bağlamında içerik ve kullanılan dil üzerinden bilgi dağarcığını görünür hale getirmek ve bu yıllar arasındaki düzenlemelerdeki değişimi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Since its invention, fire has been vital to human existence and the struggle for survival. Fires at varying scales have affected buildings and cities, rapidly disappearing changes and the need for repair and renewal of heat occur quickly, changes occur instantly. Efforts have been made to scan the cities/cities and facilities under the guidance of the accumulations resulting from experiences, and in this process, they have played an important role in the formation of the physical structure of the human being. Today, large explosions that cause disasters do not occur in many countries of the world, as in the past, but the rules taken and presented against flares are still significantly effective in shaping our environment. The emergence of the rules regarding fire will be examined comparatively with the similarities and differences between Istanbul and other cities, and how these rules are made in different cities and affect the environment will also be checked. These developments in the organization of buildings and the day also have their counterparts in universal human and social life. The thesis aims to make the vocabulary of knowledge visible through the content and language used in the context of the relationship between fire prevention and the built environment in the official texts on fire prevention in the Ottoman Empire between 1848 and 1891 and to reveal the change in regulations between these years.