İsoproterenol ile miyokart infarktüsü oluşturulan ratlarda lipozomal piperinin oksidatif strese etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of liposomal piperine on oxidative stress in rats with isoproterenol induced myocardial infarction
- Tez No: 872894
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA SÜER GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
''İsoproterenol ile Miyokart İnfarktüsü Oluşturulan Ratlarda Lipozomal Piperinin Oksidatif Strese Etkisinin İncelenmesi'', Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Edirne, 2024. Giriş ve Amaç: Antioksidan etkiye sahip olduğu bilinen piperinin, nanopartikül formunda verildiğinde biyoyararlanımının ve antioksidan etkisinin arttığı ileri sürülmüştür. İsoproterenol ile uyarılan miyokart infarktüsünün mekanizmasında oksidatif stresin önemli rol oynadığı bilinmektedir. Literatürde lipozomal piperinin, in vitro ortamda, diyabet modelinde ve Parkinson modelinde oksidatif strese etkisini inceleyen az sayıda çalışma bulunmakla birlikte, isoproterenol ile oluşturulan infarktüs modelinde oksidatif strese etkisini inceleyen bir çalışmaya rastlanmadı. Bu çalışmanın amacı isoproterenol ile deneysel miyokart infarktüsü oluşturulan ratlarda, lipozomal piperinin oksidatif strese etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntemler: Lipozomal piperin sentezlendi ve karakterizasyon çalışmaları yapıldı. Çalışmada 40 adet yetişkin erkek Wistar albino cinsi rat kontrol grubu, piperin grubu, isoproterenol (ISO) grubu, ISO+piperin grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Lipozomal piperin, 20 mg/kg/gün dozunda 10 gün boyunca oral yoldan verildi. Miyokart infarktüsü oluşturabilmek için 9. ve 10. günlerde 24 saat ara ile isoproterenol (85 mg/kg/gün) intraperitoneal olarak uygulandı. Son isoproterenol dozundan 24 saat sonra ratlardan anestezi altında kan ve doku örnekleri alındı. Kan örneklerinde serum total antioksidan durum, total oksidan durum ve troponin I düzeyleri ölçüldü. Oksidatif stres indeksi, total antioksidan ve total oksidan durum değerleri kullanılarak hesaplandı. Dokular histopatolojik olarak incelendi. Bulgular: ISO grubunun serum troponin I düzeyleri kontrol grubuna (p=0,001), piperin grubuna (p=0,001) ve ISO+piperin grubuna (p=0,04) göre anlamlı olarak yüksekti. ISO+piperin grubunun troponin I düzeyleri de kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti (p=0,012). ISO grubunun serum total oksidan durum düzeyleri, kontrol grubuna (p=0,006) ve piperin grubuna (p=0,000) göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Piperin grubunun total oksidan durum düzeyi ise ISO+piperin grubuna göre daha düşüktü (p=0,004). Serum total antioksidan durum düzeyi bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). ISO grubunun oksidatif stres indeksi düzeyi, kontrol grubuna (p=0,000) ve piperin grubuna (p=0,000) göre anlamlı olarak yüksek bulundu. ISO+piperin grubunun oksidatif stres indeksi düzeyi de piperin grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,01). ISO grubunun histopatolojik incelemesinde kas lifleri arasında ödem ve atrofi görüldü. ISO grubunda kas lifleri arasında çok sayıda ince fibröz bant görülürken ISO+piperin grubunda kas lifleri arasında az sayıda ve kesitli ince fibröz bant görüldü. Sonuç: Çalışmamız lipozomal piperinin isoproterenol ile miyokart infarktüsü oluşturulan ratlarda oksidatif stresi azaltttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
''Investigation of the Effect of Liposomal Piperine on Oxidative Stress in Rats with Isoproterenol Induced Myocardial Infarction'', Trakya University Institute of Health Science, Medical Biochemistry Department, Master Thesis, Edirne, 2024. Background and Aim: It has been suggested that the bioavailability and antioxidant effect of piperine, which is known to have antioxidant effects, increases when given in nanoparticle form. It has been known that oxidative stress has an important role in the mechanism of isoproterenol-induced myocardial infarction. In the literature, there are few studies investigating the effect of liposomal piperine on oxidative stress in in vitro, diabetes model and Parkinson model, however, no study was found examining the effect of isoproterenol on oxidative stress in the infarction model. The aim of the study is to investigate the effect of liposomal piperine on oxidative stress in rats with isoproterenol induced myocardial infarction. Material and Methods: Liposomal piperine synthesized and characterization studies carried out. In the study, 40 adult male Wistar albino rats divided into 4 groups: control group, piperine group, isoproterenol (ISO) group, ISO+piperine group. Liposomal piperine administrated orally at the dose of 20 mg/kg/day for 10 days. To induce myocardial infarction, isoproterenol (85 mg/kg/day) was administered intraperitoneally every 24 hours on the 9th and 10th days. Blood and tissue samples were taken from rats under anesthesia 24 hours after the last isoproterenol dose. Serum total antioxidant status, total oxidant status and troponin I levels were measured in blood samples. Oxidative stress index was calculated with total antioxidant status and total oxidant status values. Tissues were examined histopathologically. Results: Serum troponin I levels of the ISO group were significantly higher than the control group (p =0.001), piperine group (p = 0.001) and ISO + piperine group (p = 0.04). Troponin I levels of the ISO+piperine group were also significantly higher than the control group (p=0.012). Serum total oxidant status levels of the ISO group was found to be significantly higher than the control group (p = 0.006) and piperine group (p = 0.000). Total oxidant status levels of the piperine group was lower than the ISO+piperine group (p=0.004). There was no significant difference between the groups in terms of serum total antioxidant status levels (p>0.05). Oxidative stress index level of the ISO group was found to be significantly higher than the control group (p = 0.000) and piperine group (p = 0.000). Oxidative stress index level of the ISO+piperine group was also significantly higher than the piperine group (p=0.01). Histopathological examination revealed that ISO group has edema and atrophy between muscle fibers. Many thin fibrous bands were seen between muscle fibers in the ISO group, few and sectional thin fibrous bands were seen between muscle fibers in the ISO+piperine group. Conclusion: Our study showed that liposomal piperine reduces oxidative stress in rats with isoproterenol-induced myocardial infarction.