Bor madeninin Türkiye için stratejik önemi ve millî gücüne katkısı
Strategic importance of boron mine for Turkey and its contribution to national strength
  1. Tez No: 872893
  2. Yazar: DOĞANCAN GÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler dalında uzun yıllardır devletlerin dış politikalarına ve ilişkilerine yön veren, birbirlerine karşı tavır aldıran esas unsurun niteliği tartışılmıştır. Bu tartışmaların merkezinde olan konu ise ülkelerin milli gücünü oluşturan unsurlarının yapısına etki eden çeşitli kaynakları inceleyip dünya Bor rezervlerinin %70'ini sahip ülkemizin bor yatırımlarına ağırlık vererek oluşacak katma değerli ürünlerle milli ekonomisi, sanayisi vede askeri teknolojilerdeki oluşacak gelişim Türkiye'yi dünya arenasındaki konumunu yükselteceğini ortaya koymaya çalıştık. Teknolojik gelişmeler bir ülkenin sadece ekonomisini değil, tüm geleceğini şekillendirmede, milli güç unsuru olarak en başta yerini almaktadır. Günümüzde, teknoloji ve inovasyonla kendini besleyebilen ve dünyanın en önemli sanayi devlerinden biri olma özelliğini alan devletler için daha ileriye geçebilme çalışması dünyanın büyük mücadelesi olmuştur. Bor madeni, toplumumuzun her kesimince ilgi duyulan ve teknolojik olarak dünyadan ayrışacağımız bir teknolojik gelişim alanı olarak görüldüğünden kamu tarafından güçlü bir şekilde desteklenmektedir. Bu tez çalışması nitel ve nicel araştırma yöntemlerini kullanarak teknikten siyasete, oradan sosyal alana ve ekonomiye, ardından milletlerarası ilişkilere uzanan bor madeninin değerlendirilmesini, siyaset bilimi ve milletlerarası ilişkiler bağlamında petrol, doğalgaz gibi gelecekte çok önemli bir stratejik maden olacağı ön görülen Bor madeninin ülkemizin siyasetine ve milletlerarası bir güç olma hedefine ne kadar etkisi olabileceğini araştırmak üzere hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the field of Political Science and International Relations, the nature of the main factor that directs the foreign policies and relations of states and takes a stand against each other has been discussed for many years. The subject at the center of these discussions is the structure of the elements that make up the national power of the countries. Technological developments take their place in the first place as an element of national power in shaping not only the economy of a country, but also its entire future. Today, it has been the biggest struggle of the world for the states that can feed themselves with technology and innovation and become one of the most important industrial giants of the world and have achieved this. Boron mine is strongly supported by the public, as it is seen as a technological development area that is of interest to all segments of our society and where we will be technologically separated from the world. This thesis study evaluates the boron mine, which extends from technique to politics, from there to the social field and economy, and then to international relations, and what is the effect of the boron mine, which is predicted to be a very important strategic mine in the future, such as oil and natural gas, in the context of political science and international relations, to our country's politics and to the dream of becoming an international power. It was prepared to investigate how much impact it may have.