Esenler turgut reis aile sağlığı merkezi'ne kayıtlı okul çağı çocuklarında obezite görülme sıklığı ve risk faktörleri
Prevalence of obesity and risk factors in school-age children registered at esenler turgut reis family health center
  1. Tez No: 872953
  2. Yazar: MUSTAFA SEYFETTİN TANRIYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DENİZ PAPATYA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Obezitenin çocukluk döneminde görülmesi, hem çocukluk hem de yetişkinlik dönemlerinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Çocukluk obezitesinin yaygınlaşması, gelişmiş ve az gelişmiş ülkelerde bulaşıcı olmayan uzun süreli hastalıkları artırarak ciddi bir kamu sağlığı problemi haline gelmiştir. Yetişkin dönemin muhtemel sağlık sorunları düşünüldüğünde, obezitenin ortaya çıkmasını önlemek ideal hedef olmakla birlikte bireyin sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı edinmesini sağlamak, fiziksel aktivitenin artırılması ve ailelerin obezite ile ilgili farkındalıklarının artırılması hedef ve amacımız olmalıdır. Materyal ve Metod: Araştırma İstanbul Esenler'de Mart 2020 ile Haziran 2020 tarihleri arasında bebek, çocuk, ergen izlem protokolleri kapmasında yapılan test, tahlil ve muayene işlemleri için aile hekimliği birimlerine başvuran Esenler Turgut Reis Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 6-18 yaş aralığında olan gönüllü 162 çocuk dahil edilerek prospektif olarak yapıldı. VKI 3. persentil ve -2 SD altında olan 10 katılımcı çalışmamızdan dışlanmıştır. Obezite yaygınlığını ve değiştirilebilir risk faktörlerini belirlemeyi amaçladığımız anket çalışması uyguladık. Bulgular: Çalışmamıza kronik bir hastalığı olmayan ve yaşları 6-18 arasında değişen, 152 çocuk dahil edildi. 152 çocuğun 70 (%46)' i kız iken 82 (%54)' si erkek olup ortalama yaşları 11.56±2.92 olduğu belirlendi. Ayrıca çocukların 108 (%71)'inin normal kilolu, 20 (%13.2)'sinin fazla kilolu, 24 (%15.8)'ünün obez olduğu saptandı. Kızların 23 (%32.9)'ü fazla kilolu veya obez iken erkeklerin 21 (%25.6)'i fazla kilolu veya obez idi. Hastalar cinsiyet açısından sınıflandırıldığında, obezite konusunda kayda değer bir fark tespit edilmedi (p=0.326).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Childhood obesity presents significant health problems, both in early childhood and adulthood. The increasing prevalence of childhood obesity in both developed and developing countries adds to the burden of non-communicable chronic diseases, making it a significant public health concern. Considering the impending health problems of adulthood, the ideal goal should be to prevent the emergence of obesity. However, it is also crucial to instill adequate and balanced eating habits, increase physical activity, and raise awareness among families about obesity. Material and Method: Between March 2020 and June 2020 in Istanbul Esenler, family medicine units at Esenler Turgut Reis Family Health Center registered 162 volunteer children aged 6–18 for tests, analyses, and examinations. We excluded ten participants from the study who had a BMI below the 3rd percentile and -2 SD. We conducted a survey to determine obesity prevalence and modifiable risk factors. Results: The study included 152 children without any chronic diseases, aged between 6 and 18 years. Of these, 70 (46%) were girls and 82 (54%) were boys, with an average age of 11.56±2.92 years. Additionally, we found that 108 (71%) of the children were of normal weight, 20 (13.2%) were overweight, and 24 (15.8%) were obese. Among the girls, 23 (32.9%) were overweight or obese, while 21 (25.6%) of the boys were overweight or obese.