Meyerhold'un biyomekanik oyunculuk yönteminde müzik ve dansın kullanımı
The use of music and dance in Meyerhold's biomechanical acting method
- Tez No: 872952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL YEŞİLOĞLU GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Oyunculuk Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Vsevolod Meyerhold'un geliştirdiği biyomekanik oyunculuk yöntemi, uygulanmaya başladığı dönemde oldukça fazla yankı uyandırmıştır. Yöntemde beden ve hareket ön planda olmakla birlikte, oyuncunun duygusal durumu ikinci plana düşer. Sahne üzerinde gerçekleşecek her eylem kendi içinde bir matematiğe sahiptir ve önceden planlıdır. Bu doğrultuda biyomekanik oyunculuk yönteminde ritim ve hareket önem taşır. Tezin ana amacı, tiyatronun müzik ve dans ile olan ilişkisinin oyuncuya teknik anlamda sağladığı faydaları ve biyomekanik oyunculuk yönteminde müzik ve dansın kullanımını araştırmaktır. Nitel araştırma yöntemi ile hazırlanan bu tez çalışması, Vsevolod Meyerhold'un çocukluğundan, gençliğinden başlamakta ve sanat için verdiği emekleri kapsamaktadır. Tezin ikinci bölümünde daha çok biyomekanik oyunculuk yöntemi ve kural niteliğindeki unsurları üzerinde durulmakta, üçüncü bölümde ise yöntemin müzik ve dans ile olan ilişkisinin temellendirilmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The biomechanical acting method developed by Vsevolod Meyerhold, considerable attention when it was first implemented. While emphasizing body and movement, this method subordinates the actor's emotional state to a secondary position. Each action to be performed on stage possesses its own mathematics and is meticulously preplanned. Accordingly, rhythm and movement hold significant importance in biomechanical acting. The main aim of this thesis is to investigate the benefits that the relationship between theater, music, and dance provides to the actor in technical terms, as well as to explore the utilization of music and dance in biomechanical acting. This research study which has been prepared with qualitative research method, begins with an examination of Vsevolod Meyerhold's childhood and youth, and continues with his contributions to the arts. The second section of the thesis primarily focuses on the biomechanical acting method and its regulatory elements, and the third section delves into establishing the method's relationship with music and dance.