Afiliye hastanede görevli klinisyen akademisyenlerin afiliasyon uygulamasına yönelik tutumlarının araştırılması: kırşehir ve niğde örneği
Investigation of the attitudes of clinician academicians working in affiliate hospital towards affiliation practice: kirşehir and niğde example
- Tez No: 872954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE SUNMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bir Sağlık Politikası olarak Afiliasyon Ülkemizde 2003 yılında Sağlıkta Dönüşüm Programı ile başlatılmak istenilmiş ve 2011 yılında çıkarılan yönetmelikte yürürlüğe konulmuştur ve yürürlüğe konulduğu tarihten günümüze kadar da 31 ilde 34 üniversite Sağlık Bakanlığı ile protokol imzalanarak afiliasyona geçilmiştir. Afiliasyon uygulaması ile tıp fakültelerinde çalışan klinisyen akademisyenler bir takım zorluklar ve sorunlar yaşamışlardır. Yapılan çalışma ile tıp fakültelerinde çalışan klinisyen akademisyenleri afiliasyon uygulamasına yönelik tutumlarının araştırılması amaçlanmış, tutum algılarına göre sorunların neler olduğu tespit edilmeye çalışılmış ve sorunlara çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Affiliation as a Health Policy was intended to be initiated in our country in 2003 with the Health Transformation Program and came into force in the regulation issued in 2011. Since its implementation, 34 universities in 31 cities have signed protocols with the Ministry of Health to start affiliation. Clinicians and academics working in medical faculties have experienced some difficulties and problems with the application of affiliation. The aim of the study was to investigate the attitudes of clinician-academics working in medical faculties towards the affiliation practice, determine what the problems were according to their perception of attitudes, and suggest solutions to the problems.