Vesıcal ımagıng reportıng and data system(VI-RADS) skorlamasının ikincil transüretral rezeksiyonları azaltmaya etkisinin prospektif değerlendirilmesi
Prospective evaluation of the effect of vesical imaging reporting and data system (VI-RADS) scoring on reducing repeated transuretral resections
- Tez No: 872984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT EKŞİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Vesical Imaging Reporting and Data System (VI-RADS) skorlama sisteminin ikincil transüretral rezeksiyon (reTUR-T) adaylarını tespitinde tanısal doğruluğunu belirlemeyi amaçladık. Ayrıca VI-RADS'ın kasa invaziv mesane kanserinde başarısını araştırdık. Gereç ve Yöntem: Nisan 2022 ve Nisan 2023 tarihleri arasında merkezimizde MK nedeniyle primer TUR-T uygulanacak olan hastaların verileri prospektif olarak toplanması kararlaştırıldı. Tüm hastalara VI-RADS skorunu belirlemek amacıyla preoperatif mesane mpMRG çekilmesi planlandı. Kas invazyonunun tespiti için kesme değeri VI-RADS ≥4 olarak kabul edilmesi gerektiği düşünüldü. Primer TUR-T sonrasında kasa invaziv mesane kanseri (KİMK) ve kasa invaze olmayan mesane kanseri (KİOMK) ayrımında VI-RADS performansını değerlendirmek için duyarlılık, özgüllük, pozitif kestirim değeri (PKD), negatif kestirim değeri(NKD) ve Eğri Altında Kalan Alan (EAKA) hesaplanması planlandı. İkinci aşamada, hariç tutulma kriterleri sonrasında, çalışmanın temel hedefi olan 52 reTUR-T hastasıyla devam edildi. Preoperatif hesaplanan VI-RADS skorları ve reTUR-T patolojileri arasında karşılaştırma yapılması kararlaştırıldı. Bulgular: VI-RADS skorlaması KİMK ve KİOMK ayrımında istatistiksel olarak anlamlıydı. VI-RADS ≥ 4 için duyarlılık %71,4, özgüllük %86,4, doğru sınıflama oranı %83,7, PKD %53,5 ve NKD %93,2 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine the diagnostic accuracy of the Vesical Imaging Reporting and Data System (VI-RADS) scoring system in identifying candidates for repeated transurethral resection of bladder tumor (reTUR-T). Additionally, we investigated the effectiveness of VI-RADS in muscle-invasive bladder cancer. Materials and Methods: Between April 2022 and April 2023, a prospective collection of data was planned for patients at our center undergoing primary transurethral resection of bladder tumor (TUR-T) for muscle-invasive bladder cancer (MIBC). All patients were scheduled to undergo preoperative multiparametric magnetic resonance imaging (mpMRI) of the bladder to determine the Vesical Imaging-Reporting and Data System (VI-RADS) score. A VI-RADS score of ≥4 was considered necessary as the cutoff for detecting muscle invasion. To evaluate the performance of VI-RADS in distinguishing between muscle-invasive bladder cancer (MIBC) and non-muscle-invasive bladder cancer (NMIBC) after primary TURBT, we planned to calculate sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV), negative predictive value (NPV), and the Area Under the Curve (AUC). In the second phase, after applying exclusion criteria, the study continued with 52 patients who underwent reTUR-T, focusing on the primary objective of the study. A comparison between preoperatively calculated VI-RADS scores and reTUR-T pathology results was also planned. Results: The VI-RADS scoring system was statistically significant in distinguishing MIBC from NMIBC. For VI-RADS ≥ 4, sensitivity was calculated as 71.4%, specificity as 86.4%, accuracy as 83.7%, positive predictive value (PPV) as 53.5%, and negative predictive value (NPV) as 93.2%.