Vezikal görüntüleme-raporlama ve veri sisteminin (VI-RADS) doğrulanması ve mesane kanserinin klinik yönetiminde kullanımı
Validation of vesical imaging-reporting and data system (VI-RADS) and its use in clinical management of bladder cancer
- Tez No: 891435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN BAYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Çalışmamızda öncelikle VI-RADS skorlama sisteminin mesane kanserinde kas invazyonunu öngörmedeki başarısını araştırmayı amaçladık. Bunun yanında tümör yeri, çapı, lokalizasyonu, lenfovasküler invazyon gibi klinik veriler ve hidronefroz varlığı, lenf nodu tutulumu gibi radyolojik verilerin VI-RADS skorlama sistemi ve kas invazyonu ile ilişkilerini araştırmayı amaçladık. Etik kurul onayı alındıktan sonra kliniğimize başvurup Ocak 2023- Haziran 2024 yılları arasında mesane tümörü şüphesi ile tanısal sistoskopi yapılıp, MR görüntülemesi yapılmış, dahil edilme kriterlerini karşılayıp dışlanma kriterlerine sahip olmayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bu kriterler sonucunda 74 hastanın sonuçları incelendi. Hastaların adı soyadı, dosya numarası, cinsiyeti gibi demografik verileri, tümör sayısı, lokalizasyonu, morfolojisi, tümör çapı gibi sistoskopi verileri, TUR-M ya da radikal sistektomi operasyonlarının patoloji verileri ve bu operasyonların endikasyonları ve hidronefroz, lenf nodu tutulumu gibi radyoloji verileri not edildi. Tüm bu veriler hastaların MpMRI verileri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our study, we aimed to investigate the success of the VI-RADS scoring system in predicting muscle invasion in bladder cancer. Additionally, we aimed to explore the relationships between clinical data such as tumor location, diameter, localization, and lymphovascular invasion, and radiological data such as the presence of hydronephrosis and lymph node involvement, with the VI-RADS scoring system and muscle invasion. After obtaining ethical approval, patients who presented to our clinic between January 2023 and June 2024 with suspected bladder tumors, underwent diagnostic cystoscopy and MR imaging, and met inclusion criteria without exclusion criteria were included in the study. As a result, the outcomes of 74 patients were analyzed. Demographic data such as patients' names, file numbers, and genders, cystoscopy data such as the number, localization, morphology, and diameter of tumors, TUR-M or radical cystectomy pathology data and indications, and radiological data such as hydronephrosis and lymph node involvement were recorded. All these data were compared with patients' MpMRI data. In the VI-RADS> 3 group, compared to the VI-RADS≤ 3 group, the rates of incomplete resection, the presence of tumors in the trigone, tumor size, tumor stage and grade, and the presence of lymphovascular invasion were significantly higher (all p< 0.001). In the VI-RADS> 3 group, compared to the VI-RADS≤ 3 group, the distances of tumor contact, the largest tumor diameter, lymph node invasion, the presence of hydroureteronephrosis, and the rate of non-exophytic morphology of tumors were significantly higher (all p< 0.001).