Türkiye'de 2007-2020 yılları arasında metal sektöründe meydana gelen iş kazalarının istatistiksel analizleri
Statistical analysis of occupational accidents in the metal sector between 2007-2020 in Turkey
- Tez No: 872992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SENEMTAŞI ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Metal sektörü her zaman en fazla iş kazası yaşanan sektörlerin arasında yer almıştır. Metal sektörü ülke ekonomisinde büyük bir rol üstlenirken aynı zamanda tüm sektörler arasında ölümlü iş kazalarının fazla yaşandığı sektör olmayı sürdürmektedir. İş kazalarının yoğun olarak yaşandığı bir sektör olduğu için gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin sürekli olarak güncellenmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde kullanılan ergonomik iş araç gereçleri, işçi sağlığını korumak için gerekli olan en önemli tedbirler arasındadır. Metal sektörü birçok alt sektöre istihdam oluşturmaktadır. Bunların başında; Ana metal ve fabrikasyon metal ürünleri imalatı (makine ve teçhizat hariç) faaliyet alanlarıdır. Sektördeki her alt faaliyet alanı kendi içinde birbirinden farklı şekilde sağlık ve güvenlik tedbirleri gerektiren sağlık ve güvenlik tehlikeleri barındırmaktadır. Öte yandan önlemlerin alınmamasından kaynaklı olarak işyerlerinde yaşanan iş kazaları günden güne artış göstermektedir. Gerekli İSG önlemleri alındığında ve bu önlemler gerekli eğitimlerle güçlendirildiğinde işyerlerindeki bu kazaların tümü önlenebilir durumdadır. Bu çalışmada, SGK'dan alınan veriler bakımından 2007-2020 yılları arasında yaşanan iş kazaları ve bu iş kazalarından kaynaklı ölümler, sektördeki alt faaliyet alanlarına göre incelenmiştir. Metal sektörüne ait tehlikelerin incelenebilmesi amacıyla yapılan bu araştırmada, 2007-2020 yılları içerisinde yaşanan iş kazaları ve bu iş kazalarından kaynaklı ölümlerin sıklık oranı hesaplanmıştır, ayrıca iş kazası oranlarının ve ölümle sonuçlanan iş kazalarının oranlarının azaltılabilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur. Bu araştırmada, 2007-2013 yılları ilk 7 yıllık dönem ve 2014-2020 yılları ikinci 7 yıllık dönem olarak ikiye ayrılmıştır. İki örneklem grubunu oluşturan bu iki 7 yıllık dönem arasındaki değişim iş kazaları ve ölümlü iş kazaları için istatistiksel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The metal sector has always been among the sectors with the highest number of occupational accidents. While the metal sector plays a major role in the country's economy, it continues to be the sector where fatal work accidents are common among all sectors. Since it is a sector where occupational accidents are experienced intensively, necessary occupational health and safety measures should be constantly updated and developed. With the development of technology, ergonomic work tools used today are among the most important measures necessary to protect worker health. The metal sector creates employment for many sub-sectors. At the beginning of these; Main metal and fabricated metal products manufacturing (excluding machinery and equipment) are their fields of activity. Each sub-field of activity in the sector contains health and safety hazards that require different health and safety measures. On the other hand, occupational accidents in workplaces are increasing day by day due to failure to take precautions. All of these accidents in the workplace are preventable when the necessary OHS measures are taken and these measures are strengthened with the necessary training. In this study, in terms of data received from SGK, work accidents between 2007-2020 and deaths due to these work accidents were examined according to sub-activity areas in the sector. In this study, which was carried out to examine the hazards of the metal sector, occupational accidents in the years 2007-2020 and the frequency of deaths due to these occupational accidents were calculated, and solutions were offered to reduce the rates of work accidents and occupational accidents resulting in death. In this research, the years 2007-2013 are divided into two as the first 7-year period and the years 2014-2020 as the second 7-year period. The change between these two 7-year periods, which constitute the two sample groups, was statistically examined for occupational accidents and fatal occupational accidents.