Yüksek süt verimine sahip holstein ırkı ineklerde farklı mevsimlere göre metabolik profildeki değişikliklerin araştırılması
Investigation of changes in metabolic profile according to different seasons in holstein breed cows with high milk production
  1. Tez No: 873044
  2. Yazar: KAMİL DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN ALTUNOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Süt ineklerinde karşılaşılan pek çok hastalık bulunmaktadır. Tedavi maliyetleri göz önüne alındığında koruyucu hekimliğin ve hastalıkların önlenmesinin önemi anlaşılmaktadır. Başarılı bir sürü yönetimi söz konusu maliyetlerin düşürülmesinde etkili olmaktadır. Bu alanda metabolik profil testlerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Belli parametreleri kapsayan bu uygulama sürüdeki ineklerin beslenmesinde meydana gelebilecek olan herhangi bir eksikliğin ya da bunların sebebiyet verebileceği bir bozukluğun önceden fark edilmesinde hekim ve sürü sahiplerine avantaj sağlamaktadır. Metabolik profil testlerindeki anormal bir değişiklik hastalıkların erken teşhisini sağlamakla birlikte ciddi verim kayıplarının da önüne geçmektedir. Metabolik profil testi en çok, diğer doğrudan teşhis tekniklerinin sorunu ortaya çıkarmada başarısız olduğu zor sürü durumlarında bir teşhis yardımcısı olarak faydalıdır. Bununla birlikte, kan metabolit analizi, hayvan ve rasyon değerlendirmesi ile birlikte doğru şekilde yorumlandığında bazı yararlı bilgileri ortaya çıkarabilir. Bu tez çalışmasında özel bir süt ineği işletmesinden numuneler alınarak rasyon, çevre şartları, barınak şartları gibi şartlar değişmeksizin, kan metabolik profili değerleri (Total protein, Albumin, Kolesterol, Glikoz, AST, GGT, NEFA, BHBA, Fe, Cu, Zn, Ca, P, Mg, Üre) ile akut faz proteinlerinin (Haptoglobülin, Serum Amiloid A) laktasyon dönemleri ve mevsim farklılıklarına göre değişimlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Sunulan çalışmada Holstein ırkı 17 adet inek kullanılmıştır. Farklı mevsim ve laktasyon evrelerinde ve kuru dönemde hayvanların kuyruklarından kan alımı gerçekleştirilmiş ve analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many diseases encountered in dairy cows. Considering the treatment costs, the importance of preventive medicine and disease prevention is understood. Successful herd management is effective in reducing these costs. In this field, the importance of metabolic profile tests emerges. This application, which covers certain parameters, provides an advantage to physicians and herd owners in recognizing any deficiency that may occur in the nutrition of the cows in the herd or any disorder that may be caused by them in advance. An abnormal change in metabolic profile tests provides early diagnosis of diseases and prevents serious yield losses. Metabolic profile testing is most useful as a diagnostic aid in difficult herd situations where other direct diagnostic techniques have failed to reveal the problem. However, blood metabolite analysis can reveal some useful information when interpreted correctly in conjunction with animal and ration evaluation. In this thesis, it was aimed to investigate the changes in blood metabolic profile values (Total protein, Albumin, Cholesterol, Glucose, AST, GGT, NEFA, BHBA, Fe, Cu, Zn, Ca, P, Mg, Urea) and acute phase proteins (Haptoglobulin, Serum Amyloid A) according to lactation periods and seasonal differences without changing conditions such as ration, environmental conditions, housing conditions by taking samples from a private dairy cow enterprise. In the present study, 17 Holstein breed cows were used. Blood was collected from the tails of the animals in different seasons and lactation stages and in the dry period and analyzed.