Ratlarda beyincik korteksinde yaşa bağlı değişimlerin histolojik ve histometrik yöntemlerle belirlenmesi
Determination of age-related changes in rat cerebellar cortex by using histologic and histometric methods
  1. Tez No: 873045
  2. Yazar: TANSU KUŞAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH SUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Veteriner Hekimliği, Histology and Embryology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, geçmişten günümüze kadar gerek bilim adamları gerekse tüm insanlar tarafından merak konusu olan normal yaşlanma sürecinin beyincik dokusu üzerindeki etkilerinin histolojik ve histometrik yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 24 adet Wistar albino ırkı erkek ratlar kullanıldı. Ratlar genç (4-6 haftalık, n:8), yetişkin (20-22 haftalık, n:8) ve yaşlı (22-24 aylık, n:8) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Anestezi altında servikal dislokasyon ile sakrifiye edilen ratlardan beyincik dokusu örnekleri alındı ve %10' luk formol solüsyonunda tespit edildi. Tespit edilen dokular rutin histolojik yöntemlerle takip edilerek parafinde bloklandı. Bloklardan 5-6 μm kalınlığında seri kesitler alındı. Seri kesitlerde genel histolojik değerlendirmeler ve ölçümleri gerçekleştirebilmek için Hematoksilen-Eozin, Kluver-Barrera ve PAS reaksiyonu ile astrositlerdeki GFAP ekspresyonunun belirlenmesi amacıyla GFAP immünohistokimyasal boyamaları yapıldı. Hazırlanan preparatlar ışık mikroskobu altında incelenerek beyincik dokusunda histometrik ölçümler yapıldı ve bu ölçümler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of the normal aging process on cerebellar tissue, which has always aroused the curiosity of scientists and all people, using histological and histometric methods. For this purpose, 24 male Wistar albino rats were used. Rats were divided into 3 groups: young (4-6 weeks old, n:8), adult (20-22 weeks old, n:8) and old (22-24 months old, n:8). Cerebellar tissue samples were taken from rats sacrificed by cervical dislocation under anesthesia and fixed in 10% formalin solution. The tissue samples were processed by routine histological methods and blocked in paraffin. Serial sections of 5-6 μm thickness were taken from the blocks. Hematoxylin-Eosin, Kluver-Barrera staining, and PAS reaction were carried out to perform general histological evaluations and measurements on serial sections, and GFAP immunohistochemical staining was performed to determine GFAP expression in astrocytes. The slides were examined under a light microscope and histometric measurements were made in the cerebellum tissue and these measurements were recorded.