Identification of the cherry fly microbiome and determination of potential microbial control agents
Kiraz sineği mikrobiyomunun belirlenmesi ve potansiyel mikrobiyal kontrol ajanlarının tespiti
- Tez No: 873058
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kiraz, dünyanın her yerinde yetişen tatlı ve besleyici bir meyvedir. Türkiye, dünya kiraz üretiminde ve ihracatında önemli bir yere sahiptir. Ancak birçok faktör kiraz üretiminde verim ve kaliteyi olumsuz etkilemektedir. Kiraz meyve sineği (Rhagoletis cerasi) dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de kiraz üretimine ve kalitesine büyük zarar veren ciddi bir zararlıdır. Bu zararlı ile mücadelede kültürel önlemler ve amonyum tuzu içeren yapışkan tuzakların kullanımının yanı sıra kimyasallar da tercih edilmektedir. Ancak kimyasalların hedef dışı organizmalara zarar vermesi, meyvelerde kimyasal kalıntı oluşturması, zararlı böceklerin kimyasallara karşı direnç kazanması ve organik kiraz üretimi açısından sorun teşkil etmesi kimyasalların yeniden gözden geçirilmesine neden olmuştur. Biyolojik kontrol ajanları, böcek zararlılarının kontrolü için ideal bir alternatiftir. Biyolojik pestisitler arasında entomopatojenik organizmaların (bakteriler, mantarlar, nematodlar, virüsler ve protozoanlar) yeri şüphesiz en önemlisidir. Bu çalışma, kirazlarda bu zararlının neden olduğu zararın ortadan kaldırılması veya azaltılması için kiraz meyve sineğinin mikrobiyomunu aydınlatmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, belirli istasyonlardan 317 kiraz sineği toplanmış, böceğin larva ve erginlerinden total RNA ekstrakte edilmiş ve kiraz sineğinin mikrobiyomunun tespiti için yüksek verimli dizileme (HTS) teknolojisi ve biyoinformatik araçlar kullanılmıştır. Veri analizi, kiraz meyve sineklerinde en bol bulunan entomopatojenlerin bakteriyel entomopatojen olarak Pseudomonas fluorescens, Serratia entomophila, Serratia proteamaculans, Enterococcus gallinarum, Lysinibacillus sphaericus ve Pseudomonas aeruginosa ve aynı zamanda daha az bolluğa sahip diğer potansiyel viral ve fungal entomopatojenlerin olduğunu göstermiştir. Kiraz meyve sineği mikrobiyomunun kommensal, simbiyotik veya entomopatojen mikroorganizmalar açısından sınıflandırılması literatürdeki bilgilerle karşılaştırılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cherry is a sweet and nutritious fruit grown all over the world. Türkiye has an important place in world cherry production and export. However, many factors negatively affect the yield and quality of cherry production. The cherry fruit fly (Rhagoletis cerasi) is a serious pest that causes big damage to cherry production and quality in Türkiye, as in almost every part of the world. Besides the cultural measures and the use of sticky traps containing ammonium salt, chemicals are preferred for the control of this pest. However, the harm of chemicals to non-target organisms, the formation of chemical residues on the fruits, the resistance gained by insect pests against chemicals, and a problem in the viewpoint of organic cherry production led to a reconsideration of the chemicals. Biological control agents are an ideal alternative for controlling insect pests. Among biological pesticides, the place of entomopathogenic organisms (bacteria, fungi, nematodes, viruses, and protozoans) is undoubtedly the most important. The current study aims to enlighten the microbiome of the cherry fruit fly for the elimination or reduction of the damage caused by this pest on cherries. In line with this aim, a total of 317 cherry flies from certain stations were collected, total RNA was extracted from larvae and adults of the insect, and high-efficiency sequencing (HTS) technology and bioinformatics tools were used for the detection of the microbiome of cherry fruit fly. Data analysis indicated that the most abundant entomopathogens in cherry fruit flies are Pseudomonas fluorescens, Serratia entomophila, Serratia proteamaculans, Enterococcus gallinarum, Lysinibacillus sphaericus, and Pseudomonas aeruginosa as bacterial entomopathogens and also indicate other potential viral and fungal entomopathogens with less abundance. Classification of the cherry fruit fly microbiome regarding commensal, symbiotic, or entomopathogenic microorganisms was done by comparing it with information in the literature.