Tekirdağ'da kiraz dal kanseri hastalığına neden olan bakteriyel etmenlerin izolasyonu, tanısı ve yaygınlığı
Prevalence, isolation and identification of bacterial canker pathogens on sweet cherry trees in Tekirdag prevalence, isolation and identification of bacterial canker pathogens on sweet cherry trees in tekirdag prevalence, isolation and identification of bacterial canker pathogens on sweet cherry trees in tekirdag prevalence, isolation and identification of bacterial canker pathogens on sweet cherry trees in tekirdag prevalence, isolation and identification of bacterial canker pathogens on sweet cherry trees in tekirdag
- Tez No: 364262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kiraz (Prunus avium L.) Tekirdağ' da yetiştirilen önemli bir meyve türüdür. Kirazda verim ve kaliteyi düşüren, ağaçları kurutan kiraz dal kanseri hastalığı bu çalışma ile araştırılmıştır. Tekirdağ ili kiraz bahçelerinde 2012-2013 yıllarında gerçekleştirilen sörvey araştırmaları sonucu 129 ayrı hasta bitki örneği toplanmıştır. Tekirdağ ilinde sörveylenen bahçelerin tümünde hastalık %20-57 oranında yaygın olduğu, hasta ağaçların %20-85 oranında hastalık şiddetine sahip olduğu tespit edilmiştir. Laboratuarda yapılan çalışmalar sonucu bu örneklerden 41 farklı Pseudomonas syringae izolatı elde edilmiştir. Yapılan klasik ve moleküler tanı testleri sonucunda 23 izolatın Pseudomonas syringae pv. morsprunorum, 18 izolatın ise Pseudomonas syringae pv. syringae olduğu tanılanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sweet cherry (Prunus avium L.) is one of the most important fruits grown in Tekirdağ. Bacterial canker, reduces yield and quality of sweet cherry and cause death of trees was investigated. For this purpose a survey study was conducted in 2012-2013 and 129 plant tissue samples were collected. As a result of survey studies determined bacterial canker in all orchards and diseases prevalence rate of bacterial canker was determined 20-57%. Severity of disease measured as 20-85% in Tekirdağ province depending on orchards. As a result of laboratory studies 41 bacterial isolates of Pseudomonas syringae were obtained. As a result of classical and molecular identification tests 23 isolates were identified as Pseudomonas syringae pv. morsprunorum and 18 out of 41 isolates were identified as a Pseudomonas syringae pv. syringae.