Representation of gender and marriage institution in the novels Jane Eyre and Wuthering Heights
Uğultulu Tepeler ve Jane Eyre romanlarında toplumsal cinsiyet ve evlilik kurumu temsili
  1. Tez No: 873095
  2. Yazar: AYA THAMER MAHMOOD AL-AMEEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇEN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Toplumsal cinsiyet tarih boyunca ataerkil sistemin bir sonucu olarak hep var olmuştur. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin tartışılmaz bir şekilde en çok hissedildiği dönemlerden biri Viktorya dönemidir. Sanayi devrimi ve şehirleşme hareketi ile birlikte giderek güçlenen sınıf çatışması toplumsal yapıyı derinden etkilemiştir. toplumsal cinsiyet dengelerini de etkilemiştir. Bu dönemde genç kızlar aileleri tarafından birer sosyal sınıf atlama aracı olarak görülüyordu. Evlilikler de sınıf atlama üzerine temellenmişti. Hiç şüphesiz böyle bir sistemde kadının hiçbir değeri yoktu. Evlilik kurumunda ise kadın sadece erkeğin konfor alanını yaratmak için vardı. Bu tez çalışması Viktorya döneminin en iyi örneklerinden olan Brönte kardeşlerin Uğultulu Tepeler ve Jane Eyre adlı romanlarını toplumsal cinsiyet üzerinden incelemeyi hedeflemektedir. Kadının ''ev içindeki melek'' olarak adlandırıldığı bu dönemde kadının ne kendi hayatı üzerinde ne de sahip olduğu ailesi üzerinde hiç söz hakkı yoktu. Çalışmaya konu olan iki romanda da kadın karakterler bu klişe anlayışa karşı çıkan kendi özgürlük mücadelelerini veren karakterlerdir. Bu tez çalışması, Emily ve Charlotte Brontë kardeşlerin söz konusu eserlerinde yarattığı marjinal kadın karakterleri ele alarak kadının ikincilleştirildiği Viktorya döneminde kadının durumunu sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Gender inequality has always existed a result of the patriarchal systems throughout the history. One of the periods in which gender inequality was undeniably felt most acutely is the Victorian era. The class conflict that intensified with the Industrial Revolution and the urbanization movement had a profound impact on the social structure. This also affected the gender rules in the society. During this period, young girls were seen by their families as a means of social advancement. Marriages were also based on social class mobility. Undoubtedly, women had no value in such a system. In the institution of marriage, the woman existed only to create the man's comfort zone. This thesis aims to analyze the Brontë sisters' novels, Wuthering Heights and Jane Eyre, which are among the best examples of the Victorian era, in terms of gender. In this period, when women were referred to as the 'angel in the house', women had no say over their own lives or families. In both novels that are the subject of this study, the female characters are the ones who fight for their own freedom. This thesis examines the position of women in the Victorian era, in which women were subordinated, by addressing the marginal female characters created by Charlotte and Emily Brontë.