Sizing and feasibility assessment of utility scale pv plants with storage systems
Depolamalı güneş enerjisi santrallerinin boyutlandırma ve fizibilite açısından değerlendirmesi
- Tez No: 873135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN GÜNHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada BESS sistemleri, birden fazla ülkenin yasa ve yönetmeliklerine göre tasarlanan güneş enerjisi santralleri ile karşılaştırılmaktadır. Çalışmanın amacı, BESS boyutlandırması açısından farklı ülkelerin yasa ve yaklaşımlarını gözlemleyerek, boyutlandırma ve teknoloji seçimi çalışmaları ile finansal açıdan en uygun sistemi önermektir. Bu çalışmada önerilen vaka çalışmaları Türkiye, Sırbistan, Tayvan ve İngiltere'de bulunmaktadır. Sistemler bulundukları ülkenin enerji kanunlarına dikkate alınarak tasarlanmıştır. Kanunlarına göre BESS büyüklükleri Türkiye, Sırbistan, Tayvan ve İngiltere ülkeleri için sırasıyla 5 MWh, 2 MWh, 3,33 MWh ve 1 MWh olarak tasarlanmıştır. Hesaplamalar ve vaka çalışmaları 7 MWp DC ve 5 MWe AC güce sahip PV sistem için yapılmıştır. Hesaplama sonuçları, mevcut fiyatlar ve yasalara göre Türkiye ve Sırbistan'da BESS kurulumunun finansal fizibiliteyi olumsuz etkilediğini, Tayvan ve İngiltere'de ise BESS kurulumunun finansal fizibilite üzerinde olumlu etkisi olduğu gözlemlenmektedir. Sonuç olarak, yasa ve yönetmeliklerle sınırlandırılan daha yüksek BESS boyutları projelerin geri dönüş sürelerini arttırmaktadır. Esnek BESS boyutları ve BESS kurulumlarına ilişkin enerji satış fiyatı desteklemelerinin finansal fizibilite açısından olumlu etki yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study compares the BESS systems with solar power plants that are designed under the laws and regulations of multiple countries. The aim of the study is to observe the laws and approaches of different countries in terms of BESS sizing and propose the most financially feasibly system by sizing and technology selection studies. In this study proposed case studies are located in Turkey, Serbia, Taiwan and UK. Systems are designed regarding the energy laws of their respective country. Regarding their laws the BESS sizes are designed as following 5 MWh, 2 MWh, 3.33 MWh and 1 MWh for the countries Turkey, Serbia, Taiwan and UK respectively. The calculations and case studies are done for PV system with the power of 7 MWp DC and 5 MWe of AC power. The results of calculations show that with current prices and laws, BESS installment in Turkey and Serbia has negative impact on financial feasibility while in Taiwan and UK the situation is reversed. As conclusions, higher BESS sizes that are restricted by laws and regulation decreases the IRR values of projects. Flexible BESS sizes and energy sale price premiums for BESS installments are found to have a positive impact in terms of financial feasibility.