İmili Nasrullah'ın Tuyur'ul Eylül romanının teknik ve tematik açıdan incelenmesi
Technical and thematic analysis of the Novel Tuyuru'l Eylūl by İmīlī Nasrullah
  1. Tez No: 873136
  2. Yazar: ZEYNEP KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUD ŞUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İmili Nasrullah 6 Temmuz 1931 tarihinde Güney Lübnan'ın Hasbaya bölgesinde bulunan Kevkeba köyünde dünyaya gelmiştir. Döneminin önemli edebiyatçılarındandır. Nasrullah, birden fazla roman kaleme almış, alanına katkıda bulunmuştur. Modern Lübnan edebiyatı yazarları arasında önemli bir yere sahip olan yazar, edebî çalışmalarını modern bir tarzda pek çok yeni metod kullanarak kaleme almıştır.İmili Nasrullah feminist biri olarak İmili Nasrullah 6 Temmuz 1931 tarihinde Güney Lübnan'ın Hasbaya bölgesinde bulunan Kevkeba köyünde dünyaya gelmiştir. Döneminin önemli edebiyatçılarındandır. Nasrullah, birden fazla roman kaleme almış, alanına katkıda bulunmuştur. Modern Lübnan edebiyatı yazarları arasında önemli bir yere sahip olan yazar, edebî çalışmalarını modern bir tarzda pek çok yeni metod kullanarak kaleme almıştır.İmili Nasrullah feminist biri olarak değerlendirilmesine rağmen eserlerinde çeşitli alanlarda birçok konuyu ele almıştır. Romanlarında ve hikayelerinde genel olarak ele aldığı konular: Lübnan'ın köy hayatı, aile kökleri, özgürlük, göç, gurbet, kadın- erkek eşitliği, ifade hürriyeti için verdiği mücadele, savaş ve savaşta çektikleri acılar gibi konulardan oluşmaktadır.Biz de bu çalışmada İmili Nasrullah'ın hayatını, edebi kişiliğini, romanlarını ve romanlarında ele aldığı konularını son olarak Tuyur'ul Eylül romanını teknik ve tematik bakımdan incelemeyi hedeflemekteyiz
Özet (Çeviri)
Imili Nasrullah was born on July 6, 1931 in the village of Kevkeba in the Hasbaya region of South Lebanon. He was an important literary figure of his time. Nasrullah wrote more than one novel and contributed to his field. The author, who has an important place among the writers of Modern Lebanese Literature, wrote his literary works in a modern style using many new methods.Although Imili Nasrullah is considered a feminist, she has dealt with many issues in various fields in her works. Her novels and stories generally deal with: Lebanese village life, family roots, freedom, migration, expatriation, equality between men and women, the struggle for freedom of expression, war and the sufferings of war.In this study, we aim to analyze Imīlī Nasrullah's life, his literary personality, his novels and the subjects he dealt with in his novels, and finally his novel Tuyur'ul Eylül from a technical and thematic point of view.