Seçim kampanyalarında siyasi partilerin güvenirlilik oluşturma girişimleri: 1995 genel seçimleri üzerine kuramsal ve ampirik bir çalışma
The Matter of shapening reliability of the parties during the election campaigns: It is the study theory and application about general election of 1995
  1. Tez No: 87314
  2. Yazar: MEHMET FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
vııı ÖZET Siyasi partilerin yoğun rekabet içerisinde vatandaşı kendi yönlerine çekebil mek için kendi kavranılan ve kendi argümanları sayesinde vatandaşın güvenini ka zanmaya çalışmaktadır. Bu nedenle, siyasi partilerin güvenirlilikleri, oy verme dav ranışında en önemli etken olmaktadır. Bunun belirlemesinin yapılabilmesi için, se çim kampanyalarında siyasi partilerin güvenirlilik oluşturmalarım ayrıntılı incele mek ve ampirik bir araştırmayla aksayan yönler ve güvenirliliğin en üst seviyeye ulaştırmada neler yapılması gerektiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Seçim kampanyalarında, siyasi partilerin güvenirliliğini oluşturması konusu geniş anlamda irdelenmiştir. Bu irdeleme sonucunda siyasi partilerin programlan, siyasal katılma, seçmen, seçim ve siyasal kadroların duramlan ve nitelikleri ortaya çıkmıştır. Aynca genel seçimlerde oy verme davranışlarını etkileyen faktörler orta ya çıkmıştır. Bu faktörlerin seçimlerde siyasi partilerin kampanyalarında ve bu yön deki politikalarında seçmen güvenirliliğini kazanmayı ön plana aldıklan belirlen miştir. Argüman çözünılemesinin sonucunda da elde edilen bir takım önemli özel likler; çalışmaların anlatımı, genellikle siyasi çalışmaların sonralan ve rakip çalış maların söz konusu olduğu zamanlarda ispat için kullanılmış, çalışmaların destek lenmesinde ya geçmiş çalışmalarım göstererek veyahut programlarım ispat yoluna giderek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Having been in an intensive competition, nowadays the political parties are trying to attract the citizens towards their own directions, by means of gaining the confidence of them, with the help of their own concepts and arguments imposed on them. For this reason, the degree of reliability of the political parties do become an important facctor on their behaviours of voting. It has been the aim of this study to examine, in details, how the political parties reform and maintain their reliabilities, and to reveal openly, through an amprical survey, the points creating some hitches and what to do in order to form such a reliability of the highest level. The matter of shapening reliability of the parties during the election campaigns has been discussed in a wider sense. In result of this discussion, the programs of the political parties, and the existing state of political participation, electors, election and the actual cases and qualitications of the standing political personnel have been put insight. In addition, the factors which have an influence upon the behaviours of voting in the general elections have been displayed. It was dindicated that, In their election campaigns, the political parties put the aim of gaining the confidence of the electors into the foreground within their policies in that direction. In result of the analysis of the argument, thee important points have been clearly defined as a fact; the narration of the deeds and actions have been resorted to only when the political applications and the actions of the opponents have been in question, and either some references have been made to the former deeds and actions, or theway of proving their programs to be true and applicable has been chosen as a means of supporting their promised, future actions. T.O. YOKSBCÜRETİİ KBRfllt 10KUWTASYQN IKP***