Girişimcilik ve başarılı girişimcilik uygulamaları
Entrepreneurship and successful entrepreneurship practices
  1. Tez No: 87315
  2. Yazar: FEVZİ APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
154 ÖZET Bu çalışma Fevzi APAYDIN tarafından ve Prof. Dr. Mahmut TEKİN da nışmanlığında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü işletme Anabilim Dalı Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı'nda Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışmanın konusu "Girişimcilik ve Başarılı Girişimcilik Uygulamalarrdır. Çalışma altı bölümde oluşmakta olup beş bölümü teori ve bir bölümü uygula madan oluşmaktadır. Birinci Bölümde, girişimcinin tanımı, girişimcilik kavramının unsurları, giri şimcilikle ilgili kavramlar, girişimciliğin tarihsel gelişimi, girişimcilik türleri ve ö- zellikleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci Bölümde, girişimcinin özellikleri ve girişimcilik kararını etkileyen faktörler açıklanmıştır. Üçüncü Bölümde, girişimcilik politikası, girişimciliğin geliştirilmesi, ülke mizde ve Dünya'da girişimciliğin geliştirilmesine yönelik çalışmalar, girişimcilik ortamını olumsuz etkileyen unsurların giderilmesi, girişimcilik ortamını destekle yici önlemler, girişimciliğin kişisel ve psikolojik yönleri, girişimcilik davranışının öğeleri, girişimcinin işletme başarısındaki rolü ve önemi konuları incelenmiştir. Dördüncü Bölümde, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde girişimciliğin rolü, KOBİ'lerin tanımı ve sınıflandırılması ve KOBİ'lerin gelişimine yönelik çözüm önerileri konuları incelenmiştir. Beşinci Bölümde, girişimci yetenekleri ve eğilimi, girişimcilik kültürü, giri şimcilik eğitimi, kadın girişimcilik, kadın girişimciliğin gelişimi, kadın girişimciliğin genel sorunları ve çözüm önerileri konuları incelenmiştir. Altıncı Bölümde ise, Girişimcilik ve Başarılı Girişimcilik Uygulamalarına i- lişkin Osmaniye'de yapılan mülakat uygulaması hakkında bilgi verilmiştir.155 Bu çalışmanın amacı; girişimcilik hakkında genel bilgi vermek ve girişim cilerin karşılaştıkları problemler ve bu problemler için çözüm önerileri sunmaktır. Bu çalışma kapsamına Osmaniye'de faaliyette bulunan 10 küçük ve orta girişimci alınmış ve şu sonuçlar elde edilmiştir: - Girişimcilerin hiçbiri girişimcilik hakkında özel bir eğitim almamışlardır. - Girişimcilerin çoğunluğu üniversite mezunu değildir. - Girişimciler faiz oranlarının yüksek olmasından ve ihtiyaç hissetme diklerinden dolayı kredi talep etmemişlerdir. - Girişimciliğin yeterince desteklenmediği tespit edilmiştir. - Girişimcide öncelikle ileriyi görebilme, yenilik oluşturma, istihdam im kanları oluşturma ve analiz yeteneğinin fazla olması faktörlerinin giri şimcide bulunması gerektiğini savunmuşlardır. Sonuç olarak, girişimci olmak isteyen her kişinin girişimci olması mümkün değildir. Girişimci olmak isteyenlerin girişimciliğe başlamadan önce mutlaka giri şimcilik yetenek testine tabi tutulması gerekir. Girişimcilikte başarılı olabilmek açısından girişimcilik eğilimini belirleyen yetenekler ortaya çıkarılmalıdır. Giri şimcilik yeteneklerine sahip olmayan kişilerin her ne kadar girişimcilik eğitimi alsalar da başarılı olabilmeleri oldukça zordur. Mülakatın uygulandığı girişimciler girişimcilik yeteneklerine sahip olduklarından dolayı herhangi bir girişimcilik eği timi almamışlardır.
Özet (Çeviri)
156 SUMMARY This project which is Selçuk University Social Sciences Institute Administrating, Programing of Production Management and Marketing Science Division Master Thesis has been prepaired by Fevzi APAYDIN with under the guidence of Prf. Dr. Mahmut TEKİN. Subject of this study is“Entrepreneurship and Successful Entrepreneurship Practices”. It has got six sections. Five sections are theories and last section is practice. In the first section; explanation of entrepreneur, the elements of concept of entrepreneurship concepts about the entrepreneurship, developments of the entrepreneurship, types of the entrepreneurship and properties have been explained. In the second section; properties of the enterpreneur and factors that effects the entrepreneurship decisions have been explained. In the third section; enterpreneurship policy, developments of entrepreneurship, workings in Turkey and in the World about the developments of entrepreneurship, Supports of the entrepreneurship, entrepreneurship personnel and psychological direction, the elements of the entrepreneurship behavior, role of the entrepreneurship at the enterprise succes and importance have been studied. In the fourth section; The role of the entrepreneurship at the Small and Middle Scole Enterprise, definetion and classification of SMSE and suggestions of the developments of SMSE have been studied. In the fifth section; enterpreneur's ability and tendency, culture of the entrepreneurship, education of entrepreneurship, women enrepreneurship, developments of women entrepreneurship, general problems and solution suggestions have been explained.157 In the sixth section; there is a questionnaire working about the Entrepreneurship and Successful Entrepreneurship Practies in Osmaniye. Purpose of this project, giving general knowledge about the entrepreneurship and problems of the entrepreneurship and solution suggestions. In the project, there are 10 firms which are in Osmaniye and under results have been optained. - None of the entrepreneur has special education about the entrepreneurship. - Most of the entrepreneurs have not graduated the university. - Entrepreneur have not demanded credit because of the high interest rotes and because the have been in need of them. - Entrepreneurship have not been enough supported. - They say that entrepreneur foresee the future, innovation capacity, to from the employment and entrepreneur has got analysis ability. In conclusion, everybody is not entrepreneur and not to be if a person wants to be an entrepreneur, he and she are tested. Because a person does not have entrepreneurs' abilities that have got education of the entrepreneur does not successful. Public survey people have got entrepreneur's ability so that they don't have any entrepreneur education.