Türkiye'de Echinococcus granulosus'a ait genotipik çalışmaların değerlendirilmesi: Sistematik literatür taraması
Evaluation of Genotypic Studies on Echinococcus granulosus inTurkey: Systematic literature Review,
- Tez No: 873189
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Arıcı T,“Türkiye'de Echinococcus granulosus'a Ait Genotipik Çalışmaların Değerlendirilmesi: Sistematik Literatür Taraması”Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Parazitoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2024. Echinococcus granulosus, önemli sağlık ve ekonomik riskler oluşturan bir parazittir. Echinococcus granulosus'un genotipleri morfolojik farklılıklar ve ara konak tercihleri kullanılarak tanımlanır. Moleküler çalışmalar bugüne kadar Echinococcus granulosus'un 10 genotipini ve aslan suşunu tanımlamıştır. Bu araştırmanın amacı, 2008-2023 yılları arasında Türkiye'de hayvanlarda tespit edilen Echinococcus granulosus suş çeşitliliğini ve insidans oranlarını araştırmaktır. Yapılan moleküler analizler sonucu, Türkiye'de en yaygın E. granulosus genotipinin G1 olduğu tespit edilmiştir. Sonuçta, kistik ekinokok hastalığının kontrolünü sağlamak ve enfeksiyon kaynaklarını belirlemek için, ülke çapında kapsamlı moleküler epidemiyolojik çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Arıcı T,“Evaluation of Genotypic Studies on Echinococcus granulosus in Turkey: Systematic Literature Review”, Van Yüzüncü Yıl University, Institute of Health Sciences, Department of Parasitology, Master Thesis, Van, 2024. Echinococcus granulosus is a parasite that poses significant health and economic risks. Echinococcus genotypes are defined using morphological differences and intermediate host preferences. To date, molecular studies have identified 10 genotypes and lion strains of Echinococcus granulosus. The aim of this study was to investigate Echinococcus granulosus strain diversity and incidence rates detected in animals in Turkey between 2008 and 2023. As a result of molecular analyses, it was determined that the most common E. granulosus genotype in Turkey is G1. In conclusion, comprehensive molecular epidemiological studies should be carried out throughout the country in order to control cystic echinococcus disease and to determine the sources of infection.