2017 Sosyal Bilgiler dersi öğretim programı ve ders kitaplarında çocuk hakları ve çocuk güvenliği konularına yer verilme durumunun incelenmesi
Examination of the inclusion of child rights and child safety issues in the 2017 Social Studies course curriculum and textbooks
- Tez No: 873190
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırma, çocuk hakları ve çocuk güvenliği konularına 2017 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı ve bu öğretim programlarına uygun olarak hazırlanmış olan Sosyal Bilgiler ders kitaplarında yer verilme durumunu ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma nitel bir araştırma olup doküman incelemesi yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada temel materyaller olarak 2017 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı ile 4., 5., 6. ve 7. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarından yararlanılmıştır. Araştırma çerçevesinde 2017 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı dersin özel amaçları, öğrenme alanları ve içerdiği kazanımlar boyutuyla; ders kitapları ise metinler, görseller, etkinlikler ve ünite hazırlık ve değerlendirme soruları boyutlarıyla analiz edilerek elde edile bulgular araştırmanın alt problemleri doğrultusunda oluşturulan başlıklar altında organize edilerek sunulmuştur. Araştırma sonucunda Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı ve Sosyal Bilgiler ders kitaplarında çocuk hakları ve çocuk güvenliği konularına yeterli düzeyde yer verilmediği sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle çocuk güvenliği konusuna ders kitaplarında daha az yer verilmiştir. Gerek öğretim programında amaç, öğrenme alanı ve kazanımlar boyutunda ve gerekse ders kitaplarında çocuk hakları ve çocuk güvenliği ile ilgili konulara daha fazla yer verilmesi gerektiği çıkarımına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was prepared to reveal the status of including child rights and child safety in the 2017 Social Studies Curriculum and the Social Studies textbooks prepared in accordance with these curricula. The study is a qualitative research and the document analysis method was used. The 2017 Social Studies Curriculum and 4th, 5th, 6th and 7th grade Social Studies textbooks were used as basic materials in the research. Within the framework of the research, the 2017 Social Studies Course Curriculum, in terms of the specific objectives of the course, learning areas and the achievements it contains; The textbooks were analyzed in terms of texts, visuals, activities and unit preparation and evaluation questions, and the findings were organized and presented under the headings created in line with the sub-problems of the research. As a result of the research, it was concluded that children's rights and child safety issues are not included sufficiently in the Social Studies Curriculum and Social Studies textbooks. In particular, the issue of child safety is given less space in textbooks. It has been concluded that issues related to children's rights and child safety should be given more space both in the curriculum, in terms of purpose, learning area and achievements, and in textbooks.