Azerbaycan'ın modernleşme temelleri: Mirze Kazımbey ve Abbasgulu Ağa Bakıhanov'un fikir dünyası
Foundations of azerbaijan's modernization: the world of thought of Mirze Kazimbey and Abbaskulu Aga Bakıhanov
- Tez No: 873191
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
XIX. yüzyılda Azerbaycan'ın soylu aydınlarının bir kısmı eğitim için İslam ülkelerine, bir kısmı da Rusya ve Avrupa'ya gitti. Okudukları ülkelerde dil ve bilimin yanı sıra o ülkelerin manevi ve kültürel değerlerini de edinmişler ve anavatanlarına döndüklerinde bu değerleri kendi milli değerleri ve manevi gelenekleriyle birleştirmişlerdir. Mirze Kazımbey ve Abbasgulu Ağa Bakıhanov, bu düşünce sisteminin iki ana temeli olarak ortaya çıkmış iki figürdür. Bu çalışmada onların düşüncelerini ele alarak, ortaya koydukları fikirde temel kültürel etkileşim ve yapı değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In the 19th century, some of Azerbaijan's noble intellectuals went to Islamic countries for education, and some went to Russia and Europe. In addition to the language and science in the countries they studied, they also acquired the spiritual and cultural values of those countries, and when they returned to their homeland, they combined these values with their own national values and spiritual traditions. Mirze Kazımbey and Abbasgulu Ağa Bakıhanov are two figures that emerged as the two main foundations of this system of thought. In this study, we will discuss their thoughts and evaluate the basic cultural interaction and structure in their ideas.