Gallik asitin HeLa insan servikal kanser hücre hattında EGFR/FOXP3 sinyal yolağına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Gallic Acid on the EGFR/FOXP3 signaling pathway in human cervical cancer cell line (HeLa)
  1. Tez No: 873206
  2. Yazar: SERAP MUTLU ÖZÇELİK OTCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Çalışmamızda, insan serviks adenokarsinom HeLa hücreleri ile insan deri keratinosit hücre serisi HaCat hücre hatları üzerine kemoterapötik ilaç olan Doksorubisin (Dox) ve doğal antioksidanlardan olan Gallikasit'in (GA) sitotoksik etkilerinin araştırılması amaçlandı. Kanser tedavisinde cerrahi işlemler ve kemoterapinin yetersiz kaldığı durumlarda ayrıca kemoterapinin yan etkilerine bağlı olarak hasta yaşam kalitesi olumsuz etkilenebilmektedir. Bu nedenle son yıllarda, kanser tedavi protokollerine alternatif ve destekleyici ajanların özellikle bitkisel ürünlerin kullanımına yönelik talepler artmıştır. Bu alanda yapılan çalışmalar oldukça kısıtlıdır Bu çalışmada birçok bitkisel üründe bulunan GA'nın HeLa hücreleri üzerine sitotoksik etkileri araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, GA ve Dox'un farklı dozları hücrelere 24, 48 ve 72 saat süreyle uygulanarak 3-(4, 5-dimethylthiazolyl-2)-2,5-diphenyltetrazolium bromide(MTT) yöntemi ile sitotoksisite düzeyi belirlendi. Western blot ve RT-PCR analizi ile metastaz belirteçlerinden epidermal growhtfactorreceptor (EGFR) ve forkheadboxproteins 3 (FOXP3) genlerine ve ekspresyon düzeylerine bakıldı. 4',6-diamidino-2-fenilindol (DAPI) boyaması sonrası koloni sayımı yapılarak hücre proliferasyonuna olan etkisi saptandı. Metastaz için in vitro yara modeli oluşturularak hücre göçü morfolojik olarak değerlendirildi.Tüm sonuçlar istatiksel olarak analiz edildi. Bulgular: MTT ile sitotoksisitenin GA ve Dox uygulanan grupta en yüksek seviyede gerçekleştiği, metastazın özellikle GA ve Dox kombine uygulanan grupta engellendiği, RT-PCR analizi ile EGFR ve FOXP3 yolağındaki aktivitenin GA ile en fazla azalan olduğu, yine protein miktarının GA ve Dox ile anlamlı şekilde azaldığı görüldü. Sonuç: Çalışma sonucunda GA uygulanması ile en yüksek sitotoksik etkinin ve en yüksek apoptoz indüksiyonunun gerçekleştiği, EGFR ve FOXP3 düzeylerinde anlamlı bir düşüşün ise GA ve Dox uygulamalarında meydana geldiği gösterildi
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to investigate the cytotoxic effects of the chemotherapeutic drug Doxorubicin (Dox) and the natural antioxidant Gallic acid (GA) on human cervix adenocarcinoma HeLa cells and human skin keratinocyte cell line HaCat cell lines. In cases where surgical procedures and chemotherapy are insufficient in cancer treatment, the patient's quality of life may be negatively affected due to the side effects of chemotherapy. For this reason, in recent years, demands for the use of alternative and supportive agents, especially herbal products, in cancer treatment protocols have increased. Studies in this field are quite limited. In this study, the cytotoxic effects of GA, found in many herbal products, on HeLa cells were investigated. Material Method: In our study, different doses of GA and Dox were applied to the cells for 24, 48 and 72 hours and the cytotoxicity level was determined by the 3-(4, 5-dimethylthiazolyl-2)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) method. With Western blot and RT-PCR analysis, the genes and expression levels of epidermal growth factor receptor (EGFR) and forkhead box proteins 3 (FOXP3), which are metastasis markers, were examined. After 4',6-diamidino-2-phenylindole (DAPI) staining, colony counting was performed to determine its effect on cell proliferation. Cell migration was evaluated morphologically by creating an in vitro wound model for metastasis. All results were analyzed statistically. Result: The study results showed that the induction of apoptosis and cytotoxic effect reached the highest level with the application of Gallic acid, and a significant decrease in EGFR and FOXP3 levels occurred with the applications of Gallic acid and Doxorubicin. Conclusion: As a result of the study, it was shown that the highest cytotoxic effect and the highest apoptosis induction occurred with GA application, and a significant decrease in EGFR and FOXP3 levels occurred in GA and Dox applications.