Gallik asitin hareketsizlik stresinin erkek üreme sisteminde oluşturduğu hasar üzerine antioksidan etkisi
The antioxidant effect of gallic acid on the damage caused by immobilization stress to the male reproductive system
  1. Tez No: 805131
  2. Yazar: İLAYDA ÖZGE POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÇİKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmamızda günlük yaşamsal stresi taklit eden hareketsizlik stres modeli kullanılarak oluşturulmuş testis hasarına karşı gallik asitin antioksidan etkisinin histolojik ve biyokimyasal olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 28 adet Sprague-Dawley erkek sıçan Kontrol (K), Gallik Asit (GA), Kronik Stres (KS), Kronik Stres+Gallik Asit (KS+GA) olarak dört gruba (n=7) ayrıldı. K grubuna herhangi bir işlem uygulanmadı. KS grubu 15 gün boyunca günde 6 saat hareketsizlik stresine maruz bırakıldı. GA grubuna 15 gün süresince gavaj yolu ile 20 mg/kg GA verildi. KS+GA grubuna 15 gün süresince stres protokolü uygulanmadan önce gavaj yoluyla 20 mg/kg GA verildi. Histolojik ve immünohistokimyasal değerlendirmeler için alınan testisler Bouin solüsyonu ve nötral tamponlu formalinde fikse edilirken, biyokimyasal analizler için ayrılan testis örnekleri ve intrakardiyak yolla alınan kanlar -80C'de muhafaza edildi. İstatistiksel analiz SPSS Programında değerlendirildi. Bulgular: Histolojik ve biyokimyasal incelemeler sonucunda K ve GA gruplarında sağlıklı testis morfolojisi izlendi. KS grubunda testislerdeki seminifer tübül morfolojisinin bozulduğu; tübül çaplarında azalmalar, bazal membranda ve germinal epitelde kayıplar olduğu görüldü. KS+GA grubunda morfolojik hasarın KS grubuna oranla azaldığı tespit edildi. İmmünohistokimyasal incelemelerde K ve GA gruplarında kan-testis bariyerinin sürekli olduğu, KS grubunda bütünlüğün bozulduğu görüldü. KS+GA grubunda kan-testis bariyerinin büyük oranda bütünlüğünü yeniden kazandığı gözlendi. Biyokimyasal bulgulara göre KS grubunda K ve GA gruplarına göre oksidatif stres belirteçlerinin anlamlı olarak arttığı; KS+GA grubunda değerlerin KS grubuna göre anlamlı olarak azaldığı saptandı. Sonuç: Yapılan incelemelerde GA'nın, strese karşı erkek üreme sisteminde koruyucu etkisinin olduğu görülmüştür. GA'nın nedeni bilinmeyen erkek infertilitesinde fertiliteyi destekleyici ajan olarak kliniğe olumlu katkı sağlayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to examine histologically and biochemically the antioxidant effect of gallic acid against testicular damage, which was created by using restraint stress model that mimics daily life stress. Materials and Methods: 28 Sprague-Dawley male rats were divided into four groups (n=7) as Control (K), Gallic Acid (GA), Chronic Stress (KS), Chronic Stress+Gallic Acid (KS+GA). No procedure was applied to group K. The KS group was exposed to inactivity stress for 6 hours a day for 15 days. 20 mg/kg GA was given to the GA group by gavage for 15 days. 20 mg/kg GA was given to the KS+GA group by gavage for 15 days before applying the stress protocol. Testes taken for histological and immunohistochemical evaluations were fixed in Bouin's solution and neutral buffered formalin, while testicular samples and intracardiac blood collected for biochemical analyzes were stored at -80 C. Statistical analysis was evaluated in SPSS Program. Results: As a result of histological and biochemical examinations, healthy testicular morphology was observed in the K and GA groups. In the KS group, the morphology of the seminiferous tubule in the testicles was impaired; It was observed that there were decreases in tubule diameters, and losses in the basement membrane and germinal epithelium. Morphological damage was found to be decreased in the KS+GA group compared to the KS group. In immunohistochemical examinations, it was observed that the blood-testis barrier was continuous in the K and GA groups, and the integrity was impaired in the KS group. In the KS+GA group, it was observed that the blood-testis barrier largely regained its integrity. According to the biochemical findings, oxidative stress markers increased significantly in the KS group compared to the K and GA groups; It was determined that the values in the KS+GA group were significantly decreased compared to the KS group. Conclusion: Our studies have shown that GA has a protective effect on the male reproductive system against stress. It was concluded that GA may contribute positively to the clinic as a fertility supporting agent in male infertility of unknown cause.