Espor endüstrisi içinde yer alan aktörlerin gündelik deneyimlerinde esporu anlamlandırmaları
The meaning of esports by actors in the esports industry in their daily experinces
  1. Tez No: 873205
  2. Yazar: GAMZE YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Rekabetçi video oyunlarının profesyonel biçimde oynanması ile şekillenen elektronik spor (espor) gençlerin her geçen gün daha fazla rağbet ettiği bir alan haline gelmektedir. Rekabetçi video oyunları konusunda belli ölçülerde yetenek ve başarıya sahip kişiler espor endüstrisi içinde yer almak ve bu endüstrinin sunduğu fırsatlardan faydalanmak amacıyla büyük bir çaba sarf etmektedirler. Bu çalışmada espor endüstrisi içinde yer alan aktörlerin gündelik deneyimlerinde esporu nasıl anlamlandırdıkları ve nasıl konumlandırdıkları üzerine odaklanılmıştır. Espor endüstrisi içinde bulunan aktörlerin gündelik yaşamlarında espor hangi anlamlara karşılık gelmektedir, hangi motivasyonlarla nasıl bir deneyime konu olmaktadır ve en nihayetinde espor bu aktörlerin gelecek planlarında nasıl bir rol oynamaktadır sorularına cevap aranmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen ile yürütülen bu araştırmada 12 espor profesyoneli, 2 sosyal hizmet uzmanı, 1 psikolog ve 1 üniversite topluluğu yöneticisi olmak üzere toplamda 16 kişiyle görüşülmüştür. Hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, espor merkezlerine yapılan çoklu ziyaretlerde gözlem yapma imkanı elde edilmiştir. Esporun özellikle bu işi profesyonel olarak yapma çabası içinde bulunan aktörler için hayatın tam merkezinde bulunan, eğlencenin yanı sıra sorumluluğu da barındıran, heyecanıyla birlikte stresiyle de baş etmeyi gerektiren bir olgu olduğu bulgulanmıştır. Yapılan tematik analiz sonucunda anlam, biyografi, aile, eğitim ve kariyer olmak üzere 5 ana tema kapsamında bulgular özetlenmiştir. Esporun gençlerin hayatında katkılarıyla birlikte potansiyel ve mevcut sorun alanlarına yer verilmiştir. Espor endüstrisi içindeki aktörlerin ilişkide oldukları sistemlerin birbiriyle etkileşimleri doğrultusunda deneyimlerden elde edilen bulgular mikro, mezo ve makro boyutlarıyla tartışmaya açılmıştır. Aile gibi mikro sistemlerden politika gibi makro sistemlere kadar sistemlerin birbiriyle irtibatlarının aktörlerin espor deneyimini nasıl şekillendirdiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Electronic sports (esports), which is shaped by the professional playing of competitive video games, is becoming an increasingly popular area for young people. People who have a certain level of talent and success in competitive video games are making great efforts to take part in the esports industry and to benefit from the opportunities offered by this industry. This study focuses on how the actors in the esports industry make sense of and position esports in their daily experiences. The questions of what meanings esports corresponds to in the daily lives of the actors in the esports industry, what kind of experience it is subject to with what motivations, and ultimately what role esports plays in the future plans of these actors were sought to be answered. In this research, which was conducted with phenomenological design, one of the qualitative research methods, a total of 16 people were interviewed, including 12 esports professionals, 2 social workers, 1 psychologist and 1 university community manager. In-depth interviews were conducted with a semi-structured interview form, and observations were made during multiple visits to esports centres. It was found that esports is a phenomenon that is at the very centre of life, especially for the actors who strive to do this job professionally, which involves responsibility as well as entertainment, and requires coping with stress as well as excitement. As a result of the thematic analysis, the findings were summarised under 5 main themes: meaning, biography, family, education and career. The contributions of esports in the lives of young people, as well as potential and existing problem areas are included. The findings obtained from the experiences in line with the interactions of the systems that the actors in the esports industry are in relation with each other are discussed in micro, meso and macro dimensions. From micro systems such as family to macro systems such as politics, it is emphasised how the interconnections of systems shape the esports experience of the actors.