Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 36-72 ay arası çocukların dil gelişim düzeylerine bu kurumlarda High/Scope modeli eğitim almalarıyla klasik model ile eğitim almalarının etkisinin incelenmesi
A Study of High/Scope and traditional programmes effects on tongue development levels of 36-72 month aged preschool pupils
- Tez No: 87324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN TURCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu araştırma, okulöncesi eğitim kurumlannda Geleneksel program ve High/Scope programı ile eğitim alan 36-72 ay arası çocukların, dil gelişimi becerilerine hangi eğitim programının daha fazla etki ettiğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni, dil gelişimi becerileridir. Bağımsız değişkenleri ise, High/Scope ve Geleneksel okulöncesi programı ve cinsiyettir. Araştırmanın evrenini 1998-1999 öğretim yılında İzmir ili ilçelerinde bulunan belediye anaokullanna devam eden 36-72 ay arası 1000 çocuk oluşturmuştur. Örneklemi ise tesadüfi grup örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Tesadüfi grup örnekleme yöntemi ile seçilen Aliağa Belediye anaokulu 15 kız, 15 erkek çocuk ile, araştırmanın kontrol grubunu, Foça Belediyesi Çocuk Evi ise 15 kız, 15 erkek çocuk ile deneme grubunu oluşturmuştur. Eğitim programı ve gözlemler 40 hafta sürmüştür. Çocukların dil gelişimi becerilerim ölçmek amacıyla Portage Erken Çocukluk Eğitimi Dil Kontrol Listesi, eğitim programlan öncesinde Eylül 1998'de ön test olarak eğitim programlan sonrasında ise, Mayıs 1999'da son test olarak kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin analizinde iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, iki eş arasındaki farkın önemlilik testi (“t”testi) kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular maddeler halinde aşağıda özetlenmiştir. 1. Deneme ve kontrol grubu 36-72 ay arası çocuklarının dil gelişim becerileri ön test puan ortalamalan arasında anlamlı bir fark yoktur (P>0.05). 2. Deneme ve kontrol grubu 36-72 ay arası çocuklarının dil gelişim becerileri son test puan ortalamalan arasında fark vardır. High/Scope programı ile eğitim alan çocukların dil gelişimi becerileri son test puan ortalamalan, Geleneksel programdaki çocuklann dil gelişimi becerileri puan ortalamalarından yüksektir (P0.05). Tüm bulgular sonunda, etkin öğrenme amaçlı High/Scope programının 36-72 ay arası çocukların dil gelişimi becerilerinin sergilenmesinde daha etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been done to explore which of the prescchool educational programme among traditional and High/Scope programmes is more effective on tongue development abilities of children between ages of 36-72 months. The dependent variationof the study is tongue developmenth abilities. The indipendent variations are High/Scope and traditional preschool programme and sex. The universe of the study is formed by 1000 children attending the municipality kindergardens of izmir's districts. Election had been done by randomly chosen 15 girls and 15 boys from Aliağa Municipality Kindergarden formingthe control group, and the 15 girls and 15 boys from Foça Municipality Kindergarden forming the trial group. The educational progremme and investigations lasted 40 weeks. In order to measure the children's tongue development abilities, the portage earl childhood education tongue control list has been used as a prested before the education programme at September 1998, and as a final test after the education programme at may 1999. The diffarence among the two averages of the data analysis studies are tested by the difference importance testf't" test) of the couples. The findings are as summarised below, 1. There is no significant differance between the avarages of the 36-72 month aged trial and control group children's tongue development abilities pretest resullts (p>0.05). 2.There is differance between the averagesof the 36-72 month aged trial and control group children's tongue development abilities final test results.