Türkiye'de tefsir usulü yazımının gelişim süreci (1970-2020)
The development process of tafsir methodology writing in Turkey (1970-2020)
- Tez No: 873269
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
“Türkiye'de tefsir usulü yazımının gelişim süreci (1970-2020)”başlıklı çalışmamızın konusu 1970-2020 yılları arasında kaleme alınmış olan Türkçe tefsir usulü eserlerinin içeriklerinin araştırılmasıdır. Böylece Tefsir usulü eserlerinin zaman içerisindeki dönüşümünün ve geçirdiği evrelerin ortaya çıkartılması, tekrara düşen eserler ve farklı bakış açısıyla yazılan kitapların açıkça göz önüne serilmesi amaçlanmıştır. Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Çalışmanın içerisindeki mevzuları belirtmek gerekirse, birinci bölümde Türkçe tefsir usulü eserlerinin tarihçesi verilmiş ardından çalışmamızın konusunu oluşturan eserlerin tanıtımları ve içerikleri aktarılmıştır. İkinci bölümde öncelikle Türkçe tefsir usulü eserlerinin muhtevaları incelenmiştir. Bu işlem Kur'an tarihi, vücuh-nezair, nasih-mensuh ve Kur'an'ı anlama ve yorumlama başlıkları bağlamında gerçekleştirilmiştir. Ardından eserlerin zaman içerisindeki değişimleri kaleme alınmıştır. Daha sonra tefsir usulü eserlerine yöneltilen eleştiriler, eserlerin içeriklerinin farklılaşmasında etkili olup olmaması yönüyle ele alınmıştır. Yine bu kısımda tefsir usulü eserlerinin bir yöntem ihtiva edip etmemesi meselesi ve tefsir usulü ve Kur'an ilimleri kavramlarındaki belirsizlik incelenmiştir. Çalışma sonuç kısmı ve kaynakça ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study titled“The development process of tafsir methodology writing in Turkey (1970-2020)”is to investigate the content of the Turkish tafsir methodology works written between 1970-2020 . Thus, it is aimed to reveal the transformation and phases of the works of tafsir methodology over time, and to clearly reveal the repetitive works and books written from different perspectives. The study consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the first chapter of the study, the history of the works of tafsir methodology in Turkish is given, followed by the introductions and contents of the works that constitute the subject of our study. In the second chapter, the contents of the works of tafsir methodology in Turkish are analyzed primarily. This was done in the context of the topics of history of the Qur'an, wujuh-nazair, nasih-mensuh and understanding and interpreting the Qur'an. Then the changes of the works over time are written. Then, the criticisms directed to the works of tafsir methodology are discussed in terms of whether these criticisms are effective in differentiation of the contents of the works. Also in this section, the issue of whether the works of tafsir methodology contain a methodology and the ambiguity in the concepts of tafsir methodology and Qur'anic sciences are examined. The study ends with a conclusion and bibliography