Experimental investigation of hollow concrete beam with several configurations prepared by using 3D printer technology
3D yazıcı teknolojisi kullanılarak farklı tasarımlardaki boşluklu beton kiriş numunelerinin deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 873280
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLDEM TAYŞİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN HANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sürekli gelişen ve geniş bir uygulama alanına sahip olan üç boyutlu yazıcılar, günümüzde otomobil yedek parça üretiminden protez ve implant imalatına, gıda üretiminden heykel ve takı üretimine kadar pek çok alanda aktif olarak kullanılmaktadır. İnşaat mühendisliği ve mimarlıkta modelleme, yapı elemanlarının imalatı, inşaat, restorasyon ve sürdürülebilirlik gibi alanlarda kullanımı yaygınlaşan bu teknolojinin, geleneksel beton döküm ve işleme yöntemlerine göre çeşitli avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar arasında malzeme israfının azaltılması, işçilik maliyetlerinin düşürülmesi, ücretsiz ve benzersiz tasarım ve zaman tasarrufu sayılabilir. Bu kapsamda 3D Beton Yazıcı teknolojisiyle üretilecek boşluklu kirişler inşaat sektöründeki potansiyel avantajları daha da artıracak. Bu çalışmada iki farklı yazdırılabilir beton karışımı hazırlanmış ve üç farklı desende içi boş kirişler tasarlanmıştır. Tasarlanan içi boş kirişlerin eğilme dayanımları belirlenmiş ve iki farklı yazdırılabilir karışımın ekstrüde edilebilirlik, işlenebilirlik, inşa edilebilirlik, açık zaman ve basınç ve eğilme dayanımı değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Three-dimensional printers, which are constantly developing and have a wide range of applications, are actively used in many fields today, from spare part production for automobiles to the manufacturing of prosthesis and implants, as well as from food production to sculpture and jewelry production. In civil engineering and architecture, the use of this technology has become widespread in areas such as modeling, manufacturing of structural elements, construction, restoration, and sustainability, offering various advantages over conventional concrete casting and processing methods. Among these advantages are reducing material waste, lowering labor costs, free and unique design, and time savings. In this context, hollow beams to be manufactured with 3D Concrete Printer technology will further enhance the potential advantages in the construction industry. In this study, two different printable concrete mixtures were prepared and hollow beams in three different patterns were designed. The flexural strengths of the designed hollow beams were determined and the extrudability, workability, buildability, open time, and compressive and flexural strength values of two different printable mixtures were examined.