Konyalı keçe sanatçısı Mehmet Girgiç ve eserleri
A Fert artist Konya Mr. Mehmet Girgiç and his works
  1. Tez No: 87330
  2. Yazar: HACER NURGÜL BEGİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Eski bir kültür ve sanat medeniyeti olan Konya ilinde yapılan bu araştırma Konya' lı keçe sanatçısı Mehmet Girgiç ve eserlerini içermektedir. Bu araştırmada Konya'da geçmişten bugüne yapımı süregelen keçecilik ayrıntılı olarak incelenmiştir. Keçe yapımı, göçebe yaşayan Türklerde en eski El sanatlarından biri olup, günümüze kadar her devirde kullanılmıştır. Keçecilik, Selçuklu Türkleri ile birlikte Orta Asya'dan Anadolu'ya gelmiş merkezi Konya olmuştur. Yine bu dönemde Konya'da ayrı bir keçeciler çarşısı olduğu ve hamamlarda keçelerin pişirildiği özel bölümlerin bulunduğu bilinmektedir. Selçuklular döneminde en güzel yıllarım yaşamış ve Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde yavaş yavaş etkisini kaybederek günümüze ulaşmış ve pek çok El Sanatlarımız gibi keçecilik'te yok olmaya mahkum olmuştur. Günümüzde Konya'da keçe yapımı 3 atölyede devam etmektedir. Bu atölyelerde 5 keçe ustası sanatlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Mehmet Girgiç dede mesleği olan keçeciliğe çok küçük yaşlarda başlamış, gönül vermiş, geleneksel keçe ürünlerinin dışına çıkmış renkte, motifte, biçimde, boyutta değişiklikler yapmış kök boya kullanarak yaptığı ürünleri ölümsüzleştirmiştir. Sanatçı Mevlâna Müzesindeki sanduka sikkelerini yeniden yapmıştır. Sık sık yurt dışına giderek sergiler açmış, keçe yapımını yabancılara öğretmiş, gönüllü kültür elçimiz olmuştur. Mehmet Girgiç Konya'da yapılan döşeme tekniğindekı desenlerin tamamen dışına çıkmış, tüm yüzeydeki kompozisyonu renklendirmiş, farklı motifleri keçe ürünlerinde kullanmıştır. Konya keçelerinde kullanılan motifleri yeri geldikçe kullandığı '“Kaytak Motifleri”ile kendi özel tasarımlarını keçeye aktararak, farklı kompozisyonlar üretmiştir. Kültürümüzü yansıtan ve sadece bize özgü olan“keçecilik”sanatının gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli rol oynayan“Konya keçeciliği”Mehmet Girgiç ustanın çalışmaları ile uzun yıllar özgün yapısını koruyacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been carried out in Konya, an ancient city of culture and art, and it involves the works of a felt maker from Konya, Mehmet Girgiç, and the artist himself. In this research, a long lasting art, felt-making, has been studied in detail. Felt - making was one of the oldest handcrafts of Turks wandering in Asia and it has been used in all the ages so far. Felt - making was brought to Anatolia from Asia by Seljuk Turks and Konya become the centre of this art. In this period, it is also known that there was a market for felt - makers and there were some speciel places for making felt at Turkish bathes. Felt - making had its best times during the seljukian period but it lost its importance gradually during the latest periods of ottomans and today, just like the other handcrafts, it is also in danger of extinction. Today, five felt - markers are trying to continve their art in theree workshosps in Konya Mehmet Girgiç storted to make felt, which was also his grandfa's profession, when he was very young. He has given his heart to this art and has made many changes in colour, form and size leaving the traditional felt works. He also has made his works immortal using madder. The artist renewed the sarcophagus coins in Mevlâna Museum. He has opened many exhibitions abrood and taught felt - making to foreigners and become our volunteer ambassador of culture. Mehmet Girgiç has produced completely different works from a flooring, floor technigue by colouring folouring all the composition on the surface and using different motifs. Besides these, he has created very different compositions by putting his own desings on felts and using“Kaytak Motifs”wherever suitable.“Konya felt - making”has always played a very important role in the transfer of felt - making which is an art of our culture and puculiar only to us, to the new generations and I am sure it will keep its orijinal nature through the works of the great artist Mehmet Girgiç in the coming years for a long time.