Okul öncesi dönemde beslenme alışkanlıklarının dil gelişimine etkisinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the effect of nutritional habits on language development in preschool period in terms of some variables
- Tez No: 873339
- Danışmanlar: PROF. NURHAN ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Dilbilim, Nutrition and Dietetics, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, ebeveynlerin eğitim ve gelir düzeylerinin 4-6 yaş aralığındaki çocukların beslenme alışkanlıkları ve dil gelişimi üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bulgular, ebeveynlerin eğitim ve gelir düzeylerinin çocukların beslenme algıları, tutumları ve dil gelişimi üzerinde farklı derecelerde etkili olduğunu göstermektedir. Eğitim düzeyi bakımından, annelerin sorumluluk algısı ve kısıtlama davranışları eğitim düzeyi arttıkça yükselme eğilimi göstermektedir. Ancak, tartı algısı, kaygılar ve yemeğe zorlama davranışları açısından eğitim düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Benzer şekilde, babaların eğitim düzeyi ile sorumluluk algısı ve kısıtlama davranışları arasında anlamlı bir ilişki gözlemlenmemiştir. Bu bulgular, ebeveynlerin eğitim düzeyinin çocuklarının beslenme ve dil gelişimi üzerindeki etkilerini anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini göstermektedir. Gelir düzeyi bakımından ise, hem annelerin hem de babaların sorumluluk algısı, tartı algısı ve çocuklarının tartıları hakkındaki kaygıları gelir düzeyi arttıkça farklılık göstermektedir. Ancak, bu farklılıkların çoğu istatistiksel olarak anlamlı değildir. Çocukların Peabody kelime testi skorları açısından da gelir düzeyinin belirleyici bir etkisi bulunmamaktadır. Bu durum, gelir düzeyinin çocukların beslenme ve dil gelişimi üzerindeki etkilerinin sınırlı olduğunu, ancak daha fazla araştırma yapılması gerektiğini işaret etmektedir. Genel olarak, bulgular ebeveynlerin eğitim ve gelir düzeylerinin çocuklarının beslenme ve dil gelişiminde rol oynayabileceğini, ancak bu etkilerin istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermektedir. Bu nedenle, ebeveynlerin bilinçlendirilmesi ve desteklenmesi, çocukların sağlıklı ve başarılı bireyler olarak yetişmeleri için önemlidir. Bu bulgular, gelecekte yapılacak çalışmalar ve ebeveyn eğitim programları için önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of parent's education and income levels on 4-6 year old children's eating habits and language development. The findings show that parents' education and income levels have different degrees of influence on children's nutritional perceptions, attitudes and language development. In terms of education level, mothers' perception of responsibility and restriction behaviors tended to increase with increasing education level. However, there is no statistically significant effect of education level on weighing perception, concerns and forcing to eat behaviors. Similarly, no significant relationship was observed between fathers' level of education and perception of responsibility and restriction behaviors. These findings suggest that further research is needed to understand the effects of parents' level of education on their children's nutrition and language development. In terms of income level, both mothers' and fathers' perception of responsibility, perception of weighing and concerns about their children's weighing differed with increasing income level. However, most of these differences are not statistically significant. Income level also had no significant effect on children's Peabody vocabulary test scores. This suggests that the effects of income level on children's nutrition and language development are limited, but more research is needed. Overall, the findings suggest that parents' education and income levels may play a role in their children's nutrition and language development, but these effects are not statistically significant. Therefore, raising awareness and supporting parents is important for children to grow up as healthy and successful individuals. These findings constitute an important basis for future studies and parent education programs.