Nörokardiyojenik senkop hastalarının ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of neurocardiogenic syncope patients using ecocardiography
  1. Tez No: 873338
  2. Yazar: OĞULCAN ADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Senkop ile başvuran hastalarda transtorasik ekokardiyografi (TTE) ile sol ve sağ ventrikül fonksiyonları ölçülerek senkop patogenezine ventrikül fonksiyonlarının katkısını araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmaya 2023-2024 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'ne senkop nedeniyle kardiyoloji polikliniğine başvuran ve Head-up tilt table (HUTT) testi yapılan 74 hasta dahil edilmiştir. Hastalar HUTT test sonucu pozitif olanlar ve negatif olanlar diye iki gruba ayrılmıştır. Bu iki grup arasında TTE'de sol ve sağ ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonları ve kalp boşluklarının boyutları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 38,3±13,8 olup %54,1'i kadındı. HUTT testi 36 hastada negatif, 38 hastada ise pozitif olarak sonuçlandı. TTE'de sol ventrikül sistol sonu çapı (LVESD) pozitif olan grupta negatif gruba göre anlamlı olarak daha düşük (sırasıyla 26,8±3,8mm, 28,9±3,6mm, p=0,034) bulundu. Ejeksiyon fraksiyonu (EF) ve global longitudinal strain (GLS) değerleri iki grup arasında benzer izlendi. Sol ventrikülün diyastolik fonksiyonlarını temsil eden parametrelerde istatiksel anlamlı fark tespit edilmedi. Sağ kalbin diyastolik geç fazını temsil eden A (sırasıyla 42,7±7,8cm/s, 39,4±6,1cm/s, p=0,047) ve A' (sırasıyla 11,9±2,8cm/s, 10,3±3,1cm/s, p= 0,032) dalgaları senkop olan grupta anlamlı olarak daha yüksek tespit edildi. Sağ kalbin sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını temsil eden parametrelerde gruplar arasında anlamlı fark izlenmedi. Sonuç: Çalışmamızda senkop olan hastalarda sağ atriyum kontraksiyonunu gösteren A dalga değerinin arttığı saptanmıştır. Bu değerdeki artış, senkop oluşum hipotezindeki önyük azalmasının kompanzasyonu olarak artan kontraktiliteyi temsil etmektedir. Senkop olan grupta LVESD değerinin azalması hiperkontraktilitede beklenen bir bulgu iken kontraktiliteyi temsil eden diğer sol ve sağ ventrikül sistolik fonksiyon parametrelerinde anlamlı fark izlenmedi. Sonuç olarak önyük azalması sadece sol kalbin değil sağ kalbin de dinamiklerini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the contribution of ventricular function to the pathogenesis of syncope by measuring left and right ventricular function with echocardiography (TTE) in patients presenting with syncope. Methods: The study included 74 patients who were admitted to the cardiology outpatient clinic of Karadeniz Technical University Farabi Hospital between 2023 and 2024 due to syncope and underwent Head-up tilt table (HUTT) test. Patients were divided into two groups as HUTT test's result positive and negative. Right and left ventricular systolic and diastolic functions and the size of the cardiac cavities were compared between these two groups by TTE. Results: The mean age of the patients included in the study was 38.3±13.8 years and 54.1% were female. HUTT test was negative in 36 patients and positive in 38 patients. On TTE, left ventricular end-systolic diameter (LVESD) was significantly lower in the positive group than in the negative group (26,8±3,8mm, 28,9±3,6mm, respectively, p=0,034). Ejection fraction (EF) and global longitudinal strain (GLS) values were similar between the two groups. There was no statistically significant difference in the parameters representing the diastolic function of the left ventricle. A (42,7±7,8cm/s, 39,4±6,1cm/s, p=0,047) and A' (11,9±2,8cm/s, 10,3±3,1cm/s, p=0,032) waves representing the diastolic late phase of the right heart were significantly higher in the syncope group. No significant difference was observed between the groups in parameters representing systolic and diastolic functions of the right heart. Conclusion: In our study, an increase in the A value indicating right atrial contraction was observed in patients with syncope. The increase of this value is thought to represent increased contractility as compensation for the reduced preload, which is the hypothesis of syncope development. While the decrease in LVESD value in the syncope group was an expected finding in hypercontractility, no significant difference was observed in other left and right ventricle systolic function values representing contractility. In conclusion, decreased preload affects the dynamics of not only the left but also the right heart.