Yağ doku kaynaklı kök hücrelerin kokültürle differansiasyonunun araştırılması
Investigation of differentiation of fat tissue-derived stem cells by coculture
  1. Tez No: 873343
  2. Yazar: AYŞE ÖZLEM SİLİSTRELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL KOÇDOR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Anaplastik tiroid kanseri (ATC), farklılaşmamış kanserin nadir bir formudur ve tüm tiroid kanserlerinin %1,7' sini oluşturur. Dünya Sağlık Örgütü, ATC'yi“farklılaşmamış folliküler tiroid hücrelerinden oluşan oldukça agresif bir tiroid malignitesi”olarak tanımlamaktadır (WHO Endokrin Organ Tümörlerinin Sınıflandırması, IARC 2017, Lyon, Fransa). Bu kanserde saptanan ölüm oranı %33- 50' dir, ortalama sağkalım 5 aydır ve hastaların %20' den azı 1 yıl hayatta kalmaktadır [1,2]. Hastalığın kemoterapisinde kullanılan doksorubisin (Dox) antrasiklin grubundan bir ajandır, antitümör aktivitesini; DNA sarmalına girme ve/veya DNA replikasyonu ve transkripsiyonunda yer alan proteinlere kovalent olarak bağlanma sonrası DNA, RNA ve protein sentezinin inhibisyonu yoluyla hücre ölümünü sağlayarak gösterir. Ancak sistemik yolla uygulanan ilacın ciddi yan etkileri vardır ve bu yan etkiler tedavinin kesilmesine bile neden olabilir. Mezenşimal kaynaklı kök hücrelerin (MSC), normal hücrelere göre çok daha yüksek oranda kemoterapötik ajanı içlerine alabildikleri, tümöre doğru yönlenerek tümör ortamında ilacı ortama verdikleri daha önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Bu nedenle bu çalışmada Dox ile yüklenmiş MSC' lerin koşullu ortamının anaplastik tiroid Ca hücre hatları olan CAL-62 ve 8505C üzerindeki etkileri araştırıldı. Bunun için hücre canlılık testleri, yara iyileşmesi modeli, oksidatif stres durumu, 3 boyutlu sferoid çalışması, GDH, MDH, NADP-IDH enzim analizleri yapıldı. Çalışmamızda Dox ile yüklenen MSC' lerin Anaplastik Tiroid Kanseri hücre hatlarında sitotoksik etki yaptığını bulduk. Bu çalışmanın geliştirilerek yeni hücresel tedavi yöntemlerinin ortaya konmasında öncü bir çalışma olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Anaplastic thyroid cancer (ATC) is a rare form of undifferentiated cancer and accounts for 1.7% of all thyroid cancers. WHO defines ATC as“a highly aggressive thyroid malignancy consisting of undifferentiated follicular thyroid cells”(WHO Classification of Endocrine Organ Tumors, IARC 2017, Lyon, France). The mortality rate found in this cancer is 33-50%, the average survival is 5 months, and less than 20% of patients survive 1 year [1,2]. Doxorubicin, used in the chemotherapy of the disease, is an agent from the anthracycline group. It shows its antitumor activity by causing cell death by inhibiting DNA, RNA and protein synthesis after entering the DNA helix and/or covalently binding to proteins involved in DNA replication and transcription. However, the drug administered systemically has serious side effects, and these side effects may even cause discontinuation of the treatment. It has been shown in previous studies that mesenchymal stem cells can absorb chemotherapeutic agents at a much higher rate than normal cells, and that they direct towards the tumor and release the drug into the tumor environment. Therefore, in this study, the effects of the conditioned medium of Dox-loaded MSCs on the anaplastic thyroid Ca cell lines CAL-62 and 8505C were investigated. For this purpose, cell viability tests, wound healing model, oxidative stress status, 3-dimensional spheroid study, GDH, MDH, NADP/IDH enzyme analyzes were performed. In our study, we found that MSCs loaded with Dox had a cytotoxic effect on Anaplastic Thyroid Cancer cell lines. We think that this study will be a pioneer in developing new cellular treatment methods.