Ulusal ve uluslararası literatürde odyolojik raporlama standardizasyonunun araştırılması
Research of audiological reporting standardisation in national and international literature
- Tez No: 873342
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KIRKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Odyometrik veri raporlarının sunumu ile ilgili çeşitli kılavuz ve öneriler mevcut olsa da çoğu raporun bunlara uygun olarak düzenlenmediği gözlenmekte olup bu duruma neden olabilecek potansiyel faktörler incelenmemiştir. Araştırmamızın amacı standardizasyon eksikliklerini kayıt altına alarak, nedene yönelik faktörleri araştırmaktır. Bu amaçla tanımlayıcı bir araştırma planlanarak 2019-22 yılları arasında PubMed ve Ulakbim veri tabanları aracılığıyla“pure tone threshold, hearing threshold”ya da ''saf ses eşikleri, işitme eşikleri' anahtar sözcükleriyle bulunan tam metnine ulaşılabilen 353 klinik araştırma dergi dizini, birinci isim yazarın branşı, yayın senesi, makale alanı, saf ses odyometri testinde ölçülen eşikler, hava yolu ve kemik yolu eşikleri ve saf ses ortalamasının hesaplandığı frekanslar, 3 kHz, interoktav ve yüksek frekans odyometri testi uygulama durumu, konuşma odyometrisi, konuşma ayırt etme skoru ve maskeleme kullanım durumu, konuşma odyometrisi ve konuşma ayırt etme skoru materyali ile kullanılan kulaklık türü açısından incelendi. Kategorik veriler sayı ve yüzde ile ifade edilerek uygun veriler için 2x2 Ki-kare testi ve İkili Lojistik Regresyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Despite the guidelines and recommendations provided for presenting audiometric data reports, most reports have not been prepared in accordance with them, and the potential factors contributing to this situation have not been explored. Our research aims to identify the shortcomings in reporting standardization and investigate the potential factors behind them. We conducted a descriptive research study and found 353 clinical research journals through the PubMed and Ulakbim databases between 2019-22, using the keywords“pure-tone threshold, hearing threshold”or“saf ses eşikleri, işitme eşikleri”. The publication index, year, first author's branch, article field, pure-tone audiometry, air and bone conduction and pure-tone average frequencies, 3 kHz inter-octave and high-frequency threshold measurement status, usage of speech audiometry, speech discrimination score and masking, material used in speech audiometry, speech discrimination score, and headphones were evaluated. The categorical data was expressed as numbers and percentages. 2x2 Chi-square test and Binary Logistic Regression Analysis were performed.