Afet dönemlerinde asayiş: Suç korkusu
Public order in times of disaster: Fear of crime
- Tez No: 873344
- Danışmanlar: DR. ALPER BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Suç Önleme ve Analizi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Suç korkusu terimi, kişinin suç ve suçu anımsatan, suç olgusu ile alakalı olabileceğini hissettiren sembollere karşı sezinlediği kaygı ve korku olarak tanımlanır (Ferraro, 1995). Suç korkusu en sade olarak bir kişinin suça maruz kalma konusunda yaşadığı korkudur. Batı Avrupa ve Amerika`da yapılan araştırmalar suç korkusu ile alakalı geniş bir literatürün meydana gelmesini yardımcı olmuştur. Çalışmamızın konusu afet dönemlerinde ve sonrasında oluşan suç korkusu seviyesinin incelenmesidir. Bu çalışmada, meydana gelen afetlerin insanlar üzerinde suç korkusu açısından yarattığı etki ve pratikte alınabilecek kolluk tedbirleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, 2023 Şubat ayında deprem meydana gelen Hatay ili Antakya ilçesi merkezli olarak 328 katılımcıdan anket kullanılarak veri toplanmıştır. Katılımcıların Hatay ilinde suç açısından hissedilen güvenlik duygularının afet öncesi ve sonrasında gerçekleşmesi durumları arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığının tespiti için bağımlı gruplar T-testi (Paired-Samples T Test) yapılmıştır. Yapılan test sonucunda örneklemin normal dağılım göstermediği belirlenmiş olup bu sebeple bağımlı gruplar t-testi varsayımları sağlanamadığı için Wilcoxon testi yapılmıştır. Yapılan test sonucuna göre Hatay ilinde suç açısından afet öncesi ve afet sonrası hissedilen güvenlik seviyesi bakımından aralarında anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Afet sonrasının güvenlik seviyesi algısı, afet öncesi güvenlik seviyesi algısından farklı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The term“crime fear”is delineated as the apprehension and trepidation experienced by an individual in response to symbols evoking crime and its associated phenomena (Ferraro, 1995). At its core, crime fear represents an individual's anxiety concerning potential victimization. Extensive literature on crime fear has emerged from studies conducted in Western Europe and America. Our study is dedicated to examining the magnitude of crime fear during and post-disaster periods. Specifically, we aim to elucidate the influence of disasters on crime fear among individuals and propose practical law enforcement measures. To this end, data were gathered through a survey of 328 participants in Hatay province, centered in Antakya, following the earthquake that occurred in February 2023. A Paired-Samples T Test was employed to assess whether there existed a significant disparity in participants' perceived sense of security in relation to crime before and after the disaster. The results of the test revealed a deviation from a normal distribution within the sample, necessitating the use of the Wilcoxon test as the assumptions for the Paired-Samples T Test could not be satisfied. Substantively, the outcomes indicate a statistically significant variance in the perceived level of security concerning crime before and after the disaster in Hatay province. Notably, the post-disaster perception of security differs from its pre-disaster counterpart.