A novel approach to the solution of diffraction problem for the strip
Şeritten saçılma probleminin çözümüne yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 873347
  2. Yazar: ZEYNEP BAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT İKİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Saçılma problemlerinin çözümü için sayısal tekniklerin gelişimi her zaman bilgisayar teknolojisindeki ilerlemeye paralel olmuştur. Analiz için matris ters çevirme prosedürü nedeniyle sayısal yöntemler, bilgisayar kapasitesi çözülebilecek problemin boyutunu sınırladığından analitik yöntemlere göre daha az karmaşık kabul edilebilir. Analitik ve sayısal yöntemlerin çözümlerinin yapılmasında bazı sınırlamalar ve dezavantajları vardır. Frekans kaynakları ve elektriksel olarak büyük nesneler, istenilen doğruluğun sağlanması açısından özellikle saçıcının elektriksel boyutu göz önünde bulundurularak geniş ölçüde ayrıklaştırma gerektirir.Bu durum sayısal olarak problemin çözümünün uygulanabilirliğini sınırlamaktadır. Analitik metotlar genellikle belirli bir sayıda geometri için uygulanır. Bu yüzden, problemlerin çözümünde analitik ve sayısal yaklaşımların avantajlarını bir araya getiren hibrit yöntemler geliştirilmiştir. Tezde Veliev'in daha önceki çalışmalarında da sunulduğu gibi hibrit yöntem kullanılmıştır. Bir integral denklem sınıfını çözmek için etkili ve alternatif yeni bir yöntem araştırılmaktadır. Yeni yöntemin, mevcut yöntemlere kıyasla daha basit hesaplamalar, daha hızlı işlem ve çeşitli malzemelere daha geniş bir uygulanabilirlik sağlaması beklenmektedir. Tez çalışması, analitik ve sayısal yöntemler bir araya getirerek, iki boyutlu ince şerit kırınım problemine yeni bir yaklaşımla odaklanmayı amaçlamaktadır. Ayrıca çalışmamda iki boyutlu ince bir şerit üzerindeki akım dağılımı 0 ve 1 kesirli derece limitleri durumunda detaylı olarak incelenmiştir. Sonuçlar simülasyon yoluyla elde edildi. Yakın alan ve uzak alan dağılımlarında şerit üzerindeki dağılımların, elektromanyetik dalgaları yönlendirmek için kullanılan anten veya cihazların tasarımında kullanıma uygun olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of numerical methods for solving scattering problems has been dependent advancement in computer technology. Unlike analytical methods, numerical approaches, relying on matrix inversion, are often perceived as less intricate, although their effectiveness is limited by computer capacity. Both analytical and numerical methods come with drawbacks and constraints. Notably, when dealing with high-frequency sources or large electromagnetic structures, extensive discretization is necessary, posing challenges in achieving desired accuracy. Analytical methods, meanwhile, are typically applicable to a finite range of geometries. Hence, hybrid methods that amalgamate the strengths of both analytical and numerical approaches have emerged to tackle these issues. In our thesis, we utilize a hybrid method inspired by Veliev's prior research to explore an efficient alternative for solving a specific class of integral equations. This novel approach is anticipated to streamline calculations, expedite processing, and extend applicability across various materials, surpassing the capabilities of existing methods in the field. Our research focuses on resolving the two-dimensional thin strip diffraction problem using this innovative approach, which combines analytical and numerical techniques. Furthermore, we delve into a detailed examination of the current distribution on the two-dimensional thin strip under 0 and 1 fractional order limits, leveraging simulations to derive insights. The resultant near-field and far-field distributions hold promise for application in antenna design or devices aimed at directing electromagnetic waves.