Prony metodu ve genetik algoritma kullanarak büyük cisimlerin RCS karakteristiklerini tahmin etmek için bir ekstrapolasyon tekniği
An Extrapolation technique for predicting the RCS characteristics of large object using genetic algorithm and prony's method
  1. Tez No: 114730
  2. Yazar: ELİF AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. CEM NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
PRONY METODU VE GENETİK ALGORİTMA KULLANARAK BÜYÜK CİSİMLERİN RCS KARAKTERİSTİKLERİNİ TAHMİN ETMEK İÇİN BİR EKSTRAPOLASYON TEKNİĞİ (Doktora Tezi) Elif AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZET Bu çalışmada, cisimlerin saçılma karakteristiğini bulmak için Genetik Algoritmanın (GA) kullanıldığı yeni bir ekstrapolasyon tekniği ele alınmıştır. Bir çok nümerik örneklerle, saçılma karakteristiklerinin doğrudan hesaplanmasının çok zaman gerektirdiği ve pahalı olduğu asimptotik bölgede frekans saçılma karakteristiğinin bulunmasının mümkün olacağı gösterilmiştir. Bu çalışmada, Genetik Algoritma yaklaşımının, problemin, doğrudan nümerik metotlarla ele alınamayacak kadar büyük olduğu asimptotik yüksek frekans bölgesinde büyük cisimlerden saçılan alanları ekstrapole etmede kullanılabileceği gösterilmiştir. İlk adımı, problemin hesaplanabildiği frekans bölgesinde, Uniform Geometrik Kırınım Teorisi (ÜGKT), Moment Metodu (MoM), Fiziksel Optik (FO) veya Mie Çözümü ite hesaplanan cismin radar ara kesitinin fonksiyonel gösterimini belirlemek olan, ekstrapolasyon prosedürü sunulmuştur. Daha sonra, bu gösterim asimptotik bölgede, yüksek frekanslardaki,ve benzeri durumlarda, sonuçları oluşturmak için ekstrapole edilmiştir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : RCS, Ekstrapolasyon Teknikleri, Genetik Algoritma, Prony metodu. Sayfa Adedi : 116 Tez Yöneticisi î Yrd. Doç. Dr. K. Cem NAKİBOĞLU
Özet (Çeviri)
İl AN EXTRAPOLATION TECHNIQUE FOR PREDICTING THE RCS CHARACTERISTICS OF LARGE OBJECTS USING GENETIC ALGORITHM AND PRONY'S METHOD (Ph.D. Thesis) Elif AYDIN GAZI UNIVERSITY İNSTİÎÜTE ÖF SCIENCE' AND TECHNOLOGY ABSTRACT A novel extrapolation technique, which utilizes the Genetic Algorithm (GA) to find the scattering characteristics of an object, is considered in this study. It is demonstrated, via several numerical examples, that it is possible to project forward the frequency characteristics of a scatterer in the asymptotic region where the direct computation of these characteristics are typically very time- consuming and expensive; In this work* it is shown how the Genetic Algorithm approach can be used to extrapolate the fields scattered by large objects in the asymptotic high frequency region, where the problem may be too large to be handled by direct numerical techniques. An extrapolation procedure, is presented which derives, as a first siejs, a functional representation of the radar cross section of the object that has been computed via Uniform Geometrical Theory of Diffraction (UTD), Method of Moments (MoM), Physical Optics (PO) or Mie Solution in the frequency range where the problem is still manageable. Next, the above representation is extrapolated to derive the results at higher frequencies, Le., in the asymptotic region. Science code i Key words : RCS Computation, Extrapolation Techniques, Genetic Algorithms, Prony's method Page number : 116 Adviser î Yrd. Doç. Dr. K. Cem NAKİBO?LU