Kronik obstrüktif akciğer hastalığı nedeniyle inhaler ilaç kullanan hastaların ağız sağlığının değerlendirilmesi
Evaluation of oral health of patients using inhaler medication due to chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 873355
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET OVAYOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
KRONİK OBSTRÜKTİF AKCİĞER HASTALIĞI NEDENİYLE İNHALER İLAÇ KULLANAN HASTALARIN AĞIZ SAĞLIĞININ DEĞERLENDİRİLMESİ Bu araştırma, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) nedeniyle inhaler ilaç kullanan hastaların ağız sağlığının değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmaya, Gaziantep Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesinin Göğüs Hastalıkları Polikliniği ve Kliniğine Aralık 2023-Ocak 2024 tarihleri arasında başvuran hastalardan, dahil edilme kriterlerine uyan 61 KOAH'lı birey alınmıştır. Veriler Hasta Tanıtım Formu ve Oral Mukoz Membran Bütünlüğünü Değerlendirme ve İzleme Formu kullanılarak, yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Oral mukoz membranı değerlendirme formu puanı en az 8, en çok 24 puan arasında değişmektedir ve düşük puan ağız sağlığının iyi olduğunu ifade ederken, yüksek puan ağız sağlığının yetersiz olduğunu göstermektedir. Çalışmaya başlamadan önce çalışmanın yapılacağı kurumdan, hastalardan ve etik kuruldan gerekli izinler alınmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Shapiro Wilk testi, t testi ve Varyans Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF ORAL HEALTH OF PATIENTS USING INHALER MEDICATION DUE TO CHRONIC OBSTRUCTIVE PULMONARY DISEASE This descriptive study was conducted to evaluate the oral health of patients using inhaler medications due to chronic obstructive pulmonary disease (COPD). 61 individuals with COPD who met the inclusion criteria were included in the study, among patients who applied to the Chest Diseases Polyclinic and Clinic of Gaziantep Abdulkadir Yüksel State Hospital between December 2023 and January 2024. Data were collected by face-to-face interview method using the Patient Information Form and the Oral Mucosal Membrane Integrity Evaluation and Monitoring Form. The oral mucous membrane evaluation form score varies between a minimum of 8 and a maximum of 24 points, and while a low score indicates good oral health, a high score indicates inadequate oral health. Before starting the study, necessary permissions were obtained from the institution where the study would be conducted, the patients, and the ethics committee. Shapiro Wilk test, t test and Analysis of Variance were used to evaluate the data obtained.