Dijital dikkat oyunlarının özgül öğrenme bozukluğu tanısı almış çocukların dikkat ve konsantrasyon düzeylerine etkisi
The effect of digital attention games on the attention and concentration levels of children diagnosed with specific learning disorder
- Tez No: 873354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Özgül Öğrenme Bozukluğu, normal ve normal üstü zekaya sahip olan kişilerde nörolojik olarak bozukluklar, görme ve işitme yetersizliği vb. yetersizliklerin bulunmamasına karşın akademik yeteneklerde beklenen dışında oluşan nörogelişimsel bir bozukluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Dikkat ise zihin açıklığı ve zihinsel uyanıklık biçiminde değerlendirilmektedir ve hatırlama, iletişim kurma, problemlere çözüm yolları bulma, algılama ve tüm bilişsel becerilerde etkisini göstermektedir. Konsantrasyon da kişinin dikkatini belirli bir şeye yönlendirmesi, öğrenme ile ilgili süreçlerde odaklanma ve bu odaklanmanın bozulmaması şeklinde açıklanmaktadır. Bu çalışmada özgül öğrenme bozukluğu tanısı almış 17 deney ve 17 kontrol grubu olarak toplam 34 öğrenci yer almaktadır. Çalışma grubuna ön test olarak D2 Dikkat Testi uygulanmıştır. Deney grubuna 12 hafta süre ile 5-10 dakika ile sınırlandırılarak dijital dikkat oyunu oynatılmıştır. Son olarak iki gruba da son test şeklinde D2 Dikkat Testi tekrar uygulanmıştır. Çalışma sonucunda deney grubunun seçici ve sürekli dikkatlerinin, işlem hızlarının, motivasyonlarının, hız koordinasyonlarının, performans doğruluklarının arttığı ve bu artışın anlamlı olduğu görülmüştür. Kontrol grubunda ise yalnızca dalgalanma frekansı değerinde anlamlı düzeyde farklılaşma olduğu görülmüştür. Bu bulgulardan yola çıkarak özgül öğrenme bozukluğu tanısı almış öğrencilerin dikkat ve konsantrasyon becerileri üzerinde etkili olan dijital dikkat oyunlarının değerlendirilmesi ve müdahale programlarına dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Specific Learning Disorder is neurological disorders, visual and hearing impairment, etc. in people with normal and above-normal intelligence. Although there are no deficiencies, it is a neurodevelopmental disorder that occurs in academic abilities beyond expectations. Attention is evaluated as mental clarity and mental alertness and has an effect on remembering, communicating, finding solutions to problems, perception and all cognitive skills. Concentration is explained as directing one's attention to a specific thing, focusing on learning processes, and maintaining this focus. This study includes a total of 34 students, 17 in the experimental group and 17 in the control group, diagnosed with specific learning disorders. D2 Attention Test was applied to the study group as a pre-test. The experimental group was allowed to play a digital attention game limited to 5-10 minutes for 12 weeks. Finally, the D2 Attention Test was re-applied to both groups as a posttest. As a result of the study, it was seen that the selective and sustained attention, processing speed, motivation, speed coordination and performance accuracy of the experimental group increased and this increase was significant. In the control group, a significant difference was observed only in the fluctuation frequency value. Based on these findings, it is recommended that digital attention games, which are effective on the attention and concentration skills of students diagnosed with specific learning disorders, be evaluated and included in intervention programs.