20. yüzyıl Kütahya çiniciliğinde Ahmet Kerkük
Ahmet Kerkük in 20th century Kütahya tiles
- Tez No: 873382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NUHOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
'20. Yüzyıl Kütahya Çiniciliğinde 'Ahmet Kerkük'' başlıklı tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm (Giriş) de, Problem, Amaç, Önemi, Sayıltılar, Sınırlılıklar, Yöntem, İlgili Araştırmalar, Verilerin Toplanması ve Bulgular yer almaktadır. İkinci Bölümde, Türk Çini Sanatı ve Kütahya Çini Sanatı genel başlığı altında Çininin genel tanımları ve tarihçesi, daha sonra Kütahya Çini Sanatı Tarihi günümüze kadarki süreciyle ele alınmıştır. Kütahya Çiniciler Odası'nda yer alan çinicilerin güncel verileri listelenmiştir. Üçüncü Bölümde ise çalışmanın ana konusunu oluşturan Ahmet Kerkük'ün hayat hikayesi araştırılmıştır. Üç kuşak çinicilik yapan aile genel olarak irdelenmiş, yaşam öykülerinden bahsedilmiştir. Ahmet Kerkük ve ortağı Enver Ertan tarafından kurulan ve halen oğlu Mustafa Kerkük tarafından üretime devam eden Elhamra Çini Atölyesi'nin Üretim Özellikleri, Form Bilgisi, Desen Analizleri, incelenmiştir. Atölyeye ait desen tasarımları yeniden ele alınarak çizimler dijitale aktarılmıştır. Çizimleri güncellenen atölye desen tasarımları kendi içerisinde sınıflandırılarak tablolaştırılmış, analiz edilmiştir. Tez çalışması sürecinde bahsi geçen Elhamra Çini Atölyesi'nin ilk kurulduğu fabrika binası yerinde gözlemlenmiş ve kültürel miras bağlamında korunmaya değer olduğu tespit edilmiştir. Gelecek kuşaklara aktarılacak, tarihsel süreç içerisinde kültürel değerlere katkı sağlayacağını düşündüğümüz fabrika binası için gerekli görüşmeler yapılmış, koruma ve kurtarma çalışmaları başlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
'20. The thesis titled 'Ahmet Kerkük' in 19th Century Kütahya Tile Making' consists of three parts. The First Chapter (Introduction) includes the Problem, Purpose, Importance, Assumptions, Limitations, Method, Related Research, Data Collection and Findings. In the Second Chapter, the general definitions and history of Tile are discussed under the general title of Turkish Tile Art and Kütahya Tile Art, and then the History of Kütahya Tile Art is discussed with its process until today. The current data of the tile makers in the Kütahya Tile Makers Chamber are listed. In the third chapter, the life story of Ahmet Kerkük, which is the main subject of the study, was researched. Three generations of tile-making family were examined in general and their life stories were mentioned. Production Features, Form Information, Pattern Analyzes of the Elhamra Tile Workshop, which was founded by Ahmet Kerkük and his partner Enver Ertan and continues production by his son Mustafa Kerkük, were examined. The pattern designs from the workshop were reconsidered and the drawings were transferred digitally. The workshop pattern designs, whose drawings were updated, were classified, tabulated, and analyzed. During the thesis study, the factory building where the Alhambra Tile Workshop was first established was observed on site and it was determined that it was worth preserving in the context of cultural heritage. Necessary negotiations have been held and conservation and rescue efforts have been initiated for the factory building, which we think will be transferred to future generations and contribute to cultural values throughout the historical process.