Hareketli grafikte kinetik tipografinin çok modlu kullanımı: Hareketli sinema afişleri uygulaması
Multimodal use of kinetic typography in motion graphics: Application in motion movie posters
  1. Tez No: 873383
  2. Yazar: UĞUR ARTUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP KANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Görsel iletişimin önemini keşfeden ilkel insandan günümüze yazı, her zaman önemli bir konuma sahip olmuştur. Modern matbaanın gelişimi, seri üretilebilir yazının yanı sıra tipografi kavramını da matbaa tekniği olarak ortaya çıkarmıştır. Tipografi terimi, ortaya çıktığı dönemdeki anlamından günümüz dijital çağına kadar hem teknik hem de kavramsal boyutta sürekli olarak güncellenmiştir. Modern sanat akımlarıyla birlikte gelişen tipografi arayışları, bu terimi bir baskı tekniğinin ötesine taşımış ve yazıyla ilgili tüm sanatsal etkinlikleri kapsayan geniş bir disiplin haline getirmiştir. Çok modlu görsel iletişim unsurları ise mesaj-bilginin sadece yazınsal olarak değil, görsel, işitsel, hareketsel ve uzamsal kanalların birlikteliği ve bu birlikteliğin anlam yaratma sürecine etkisi ile ilgilenir. Çalışma bu bağlamda ikinci bölümde; hareketin bir ifade biçimine dönüşünü, sinema ve grafik tasarımın birlikteliği ile doğan hareketli grafik disiplinini incelemiştir. Üçüncü bölümde; çok-modluluk (multimodalite) kavramını ve semiyotik ile ilgili tanımlamaları yapmıştır. Dördüncü bölümde; tipografi teriminin günümüz konumuna gelişinde çok-modlu yapıların etkisini tipografi bağlamında örnekler ile incelemiştir. Araştırma boyunca nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve elde edilen bilgiler betimlenmiştir. Uygulama bölümünde ise Türkiye sinemasından seçilen; Yol (1982), Yılanların Öcü (1962), Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013), Arabesk (1988), Gemide (1998), Kosmos (2009) filmleri için hareketli afiş tasarlanmıştır. Bu afişler görsel, yazı, hareket ve artırılmış gerçeklik (uzamsal olarak) şeklinde birden fazla modu içererek; film ve anlatısını bu modlar yoluyla aktarmayı amaçlar. Bu bağlamda araştırma, dijital çağda tipografi ve hareketli afiş alanı için“anlam ve ötesi”hakkında farklı bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
From the dawn of human civilization to the present day, writing has always held a significant position, recognized for its importance by early humans. The development of the modern printing press introduced the concept of typography as a printing technique and facilitated the mass production of text. The term“typography”has evolved continuously from its inception to the digital age, both technically and conceptually. With the advent of modern art movements, the exploration of typography expanded the term beyond a mere printing technique to encompass all artistic activities related to writing. Multimodal visual communication elements focus on the integration of not only textual but also visual, auditory, kinetic, and spatial channels, examining how their combination influences the process of meaning-making. This study, in its second section, explores the transformation of motion into a form of expression and the discipline of motion graphics that emerged from the fusion of cinema and graphic design. The third section addresses the concepts of multimodality and semiotics, while the fourth section examines the impact of multimodal structures on the contemporary understanding of typography, supported by relevant examples. Throughout the research, qualitative methods were employed to describe the findings. In the application section, motion posters were designed for selected Turkish films:“The Road”(1982),“Revenge of the Snakes”(1962),“Thou Gild'st the Even”(2013),“Arabesque”(1988),“On Board”(1998), and“Kosmos”(2009). These posters incorporate multiple modes such as visual, textual, kinetic, and augmented reality (spatial), aiming to convey the films and their narratives through these modalities. Consequently, this research offers a different perspective on“meaning and beyond”in the realms of typography and motion posters in the digital age.