Video oyunlarında kent mekanı olgusu
The phenomenon of urban space in videogames
- Tez No: 873411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK KARACA ŞALGAMCIOĞLU, PROF. DR. ARZU ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevrenin Yenilenmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Video oyunları gün geçtikçe önem kazanmakta ve pek çok akademik araştırmaya konu olmaktadır. Video oyunları ve mimarlık ilişkisi de tartışılan ve genişletilmeye ihtiyaç duyulan güncel bir konudur. Bu nedenle bu tez kapsamında kent mekanı ve yapılı çevrenin video oyunlarında inşası ve mekansallığının araştırılmasının şehir kurma oyunları üzerinden incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Öncelikle oyun kavramı ile video oyun tanımları ve kuramı yapılan literatür araştırması bağlamında açıklanmıştır. Daha sonra mekan ve kent mekanı kavramları araştırılmıştır. Bu bağlamda kent mekanı olgusu analiz edilmiş ve video oyunlarında mekan ve kent mekanı kavramları irdelenmiştir. Örneklem kapsamında şehir kurma oyunlarından belirlenen konular çerçevesinde incelenmeye değer video oyunları seçilmiştir. Bu kapsamda video oyunlarının incelenmesine özgün bir bakış açısı getirilmeye çalışılmıştır. Şehir kurma video oyunlarında kent mekanı; Mekanın Kurgusu, Hikaye Strüktüründe Mekan ve Mekan Deneyimi açılarından incelenmiştir. Video oyunlarında kent mekanının araştırılmasına ilişkin yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkan sonuçlar ve tespitler yer almıştır. Sonuç olarak, video oyunlarında şehir kurma oyunları kategorisi kapsamında kent mekanının çok farklı şekillerde ele alındığı ve mimarlık bakış açısıyla oyun mekanlarının belirlenen özgün kategorilerle değerlendirilmesinin mümkün olduğu ve bunun geliştirilebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Videogames are gaining significance day by day and are the subject of much academic research. The relationship between videogames and architecture is also a current issue that is discussed and needs to be expanded. For this reason, within the scope of this thesis, the construction and spatiality of urban space and built environment in videogames were examined through city-building games. First of all, the concept of game, videogame definitions, and theory are explained in the context of the literature research. Then, the concepts of architectural space and urban space were investigated. In this context, the phenomenon of urban space was analyzed and the concepts of architectural space and urban space in videogames were examined. Within the scope of the sample, videogames worth examining were selected within the framework of the topics determined from city-building games. In this context, an original perspective has been tried to be brought to the examination of videogames. Urban space in city-building videogames has been examined in terms of the setting of the space, space in story structure, and space experience. The results and findings of the study on the research of urban space in videogames are included. As a result, it has been determined that urban space is handled in very different ways within the category of city-building games in videogames and that it is possible to evaluate game spaces with unique categories determined from an architectural perspective and this can be improved.