Cam lifi takviyeli fenol formaldehit tutkalı ile üretilmiş kayın kontrplakların vidalama tork performanslarının belirlenmesi
Determination of the screwing torque performance of beech plywood produced with glass fiber reinforced phenol formaldehyde glue
  1. Tez No: 873494
  2. Yazar: GÖKHAN KAYACIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER TOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapılan çalışmada genelde dış mekanlarda, yapı malzemesi olarak kullanılan kontrplakların düşük maliyetli cam lifi ilavesi ile geliştirilen mekanik özelliklerinin vidalama torkları üzerine etkileri ortaya konulmuştur. %3-5 rutubette 600x600 mm ebatlarında ve 2 mm kalınlığında temin edilen kayın kaplamalar kullanılan bu çalışmada, fenol formaldehit tutkalına 25 µm ve 10 µm olmak üzere 2 farklı boyutta toz halde e-tipi cam lifinin %10, 20 ve 30 oranlarında ilave edilmesi ile 7 katmanlı kayın kontrplaklar elde edilmiştir. Elde edilen kontrplaklardan 500x500 mm boyutlarında kesilen test örnekleri ile vidalama tork değerlerinin belirlenmesi testi yapılmıştır. 50x50 mm boyutlarında kesilen test örnekleri ile yoğunluk, denge rutubet miktarı, kalınlığına şişme, çekme-makaslama ve yüzeye dik çekme testleri yapılmıştır. Bahsi geçen testler için ayrı ayrı iki faktörlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Testlerin ANOVA sonuçlarına göre ikili etkileşimlerin 0,05 anlamlılık düzeyine göre anlamlı çıktığında ikili etkileşimin en küçük anlamlı fark değeri (LSD) analizi yapılmıştır. Sonuçlara göre ikili etkileşimin anlamlı çıkmadığı durumlarda ise faktörlere ayrı ayrı LSD analizi yapılarak karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of the mechanical properties of plywood, which is generally used as a building material in outdoor areas, improved by the addition of low-cost glass fiber, on screwing torques were revealed. In this study, beech veneers of 600x600 mm in size and 2 mm thickness were used in 3-5% humidity, by adding powdered e-type glass fiber in two different sizes, 25 µm and 10 µm, to the phenol formaldehyde glue at the rates of 10, 20 and 30%. 7-layer beech plywood was obtained by applying the resulting mixture homogeneously between the layers at 200 g/m². The determination of screwing torque values was carried out with test samples cut from the obtained plywood in 500x500 mm dimensions. The torque value at the moment when the screw fully contacts the material surface, the“seating torque”, and after the seating torque is obtained, the“maximum torque”values just before the moment when the screw rotates idle in the material are obtained in Nm. Test samples cut in 50x50 mm dimensions were used in density, equilibrium moisture content, thickness swelling, tensile-shear and tensile tests perpendicular to the surface. Two-factor analysis of variance (ANOVA) was performed separately for the mentioned tests. According to the ANOVA results of the tests, when the pairwise interactions were found to be significant at the 0,05 significance level, the least significant difference value (LSD) analysis of the pairwise interaction was performed. According to the results, in cases where the bilateral interaction was not significant, comparisons were made by performing LSD analysis on the factors separately.