Isparta Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi'nde çevre ve atık yönetimi üzerine bir araştırma
Research on environmental and waste management in Isparta Leather Speciality and Mixed Organized Industrial Zone
- Tez No: 873495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ APALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dünya'da insan nüfusunun kalabalıklaşması, kapitalizmin beraberinde getirdiği tüketim alışkanlıklarının ve yoğunluğunun artışı, ticaret ve sanayi hacminin gelişmesi, hızlı ve çarpık kentleşme doğal kaynakların hızla tükenmesine, çevre ve insan sağlığını tehdit eden büyük problemlere neden olmaktadır. Doğal kaynakların bilinçsiz ve plansız hızlı tüketimi; ekolojik sistemin tahrip olmasına, gelecek nesillere bırakılacak mirastan kıtlık, salgın hastalıklar olarak payını alacaktır. Böylesine önem arz eden çevre ve atık yönetimi konusunun genelde Türkiye'de yapılan akademik kaynakların geniş çaplı literatür taramalarına (Tez çalışmaları, Makale yayınları, Bildiri yayınları vb.) yer vererek özelde Isparta Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi'nde atık ve çevre yönetimi ana başlığı altında anket çalışması yapılarak sonuçların analiz edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma iki bölümde hazırlanmıştır. İlk bölümde özellikle çevre ve atık yönetimi alanına odaklanarak literatür taraması yapılmıştır. Bu bölümde literatür taraması kısmı hazırlanırken sektörlere göre sınıflandırma yapılarak, çevre ve atık yönetimi konusunda geniş kapsamlı bir bakış açısı oluşturulması amaçlanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde Isparta Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi'nde çevre ve atık yönetimi üzerine bir uygulama hazırlanmıştır. Bu bölümde araştırmanın konusu, araştırmanın amacı ve önemi, kapsamı ve sınırlılıkları, yöntemi, araştırma evren ve örneklemi açıklanmıştır. Araştırmada yüz yüze anket yöntemiyle 5'li likert ölçeği kullanılarak veriler toplanmış ve bu veriler IBM SPSS İstatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın tanımlayıcı özellikleri tablo haline getirilerek açıklanmıştır. Araştırmada Cronbach Alfa Güvenilirlik testinden sonra araştırmanın hipotezlerinin doğruluğu Independent Samples T testi ve One Way Anova testi ile araştırılmıştır. Ardından uygulama kısmında araştırma sonucunda elde edilen veriler yorumlanarak değerlendirilmiştir. Türkiye genelinde hazırlanan, çevre ve atık yönetimi çalışmalarına odaklanarak, bu alandaki mevcut durumu analiz etmek ve özellikle deri ve benzeri işletmeler üzerinde durarak sektörel bir bakış sunmak, bu doğrultuda hazırlanan çalışmanın literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Overcrowding world population, increase in the patterns and intensity of consumption brought along by capitalism, development of the volume of trade and industry, and rapid and unplanned urbanization cause rapid consumption of natural resources and great problems threatening the environment and human health. Unconscious and unplanned rapid consumption of natural resources will eventually lead to the destruction of ecological system and pass famine and epidemics down to the next generations. Regarding this topic of environmental and waste management which is of such prime importance, a great majority of academic references in Turkey give place to literature reviews (such as Dissertation Studies, Article Publications, Notice Publications) in general. Specifically, it was aimed to conduct a survey study under the main topic of Environmental and Waste Management in Isparta Leather Speciality and Mixed Organized Industrial Zone and analyze the results. The study comprised of two sections. The first section particularly stressed the literature review related to environmental and waste management. In this respect, the academic literature review aimed to create a wide point of view without classifying the departments of sectors or universities. In the second section of the study, a study was conducted on environmental and waste management in 'Isparta Leather Speciality and Mixed Organized Industrial Zone'. In this section, the topic, purpose and significance, extent and limitations, method, target population and sample of the study were explained. In the study, the data were collected using the five point Likert scale via the face-to-face survey method. The data were analyzed via the IBM SPSS statistics program. Demographic characteristics of the study were explained in tables. Following the Cronbach's Alpha Reliability test of the study, the study hypotheses were analyzed using the Independent Samples t-Test and variance analysis (One-way ANOVA). Then the results obtained throughout the study were included in the application section. Focusing on environmental and waste management efforts conducted nationwide in Turkey, analyzing the current situation in this field, and particularly emphasizing leather and similar enterprises to provide a sectoral perspective is expected to make a significant contribution.