Ergenlerde yeme tutumları ve biriciklik algısı arasındaki ilişki
Relationship between eating attitudes and sense of uniqueness in adolescents
- Tez No: 873493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışma, 12-25 yaş arasındaki ergenlerin biriciklik algısı ile yeme tutumları arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Araştırmaya 312 kadın, 104 erkek ve 2 diğer olmak üzere toplam 418 kişi katılmıştır. Yapılan çalışmada literatürdeki farklı biriciklik algısı ölçeklerinin kullanılması ile yeme tutumları ve biriciklik algısı arasındaki ilişki yapısal eşitlik modellemesi ile incelenmiştir. Günümüzde ergen popülasyonun psikolojik sağlığı üzerinde önemli etkilere sahip yeme bozukluklarının karmaşık yapısında biriciklik algısı etkeninin rolünün araştırılması yolu ile klinik psikoloji bilimine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Veri toplama araçları Kişisel Biriciklik Algısı Ölçeği, Kendine Atfedilen Biriciklik İhtiyacı Ölçeği, Ergen Biriciklik Ölçeği; Yeme Tutum Testi-26 (YTT-26) ve demografik formdan oluşmaktadır. Verilerin analizi SPSS 21.0 ve Lisrel 8.51 paket programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların %11,72'si YTT-26 ölçeğinden kesme noktası olan 20 ve üstünde puan almıştır. Elde edilen bulgular ışığında araştırmanın hipotezleri doğrulanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda biriciklik ihtiyacının yeme tutumlarını pozitif yönde yordadığı görülürken, kişisel biriciklik algısı diyet yapma alt ölçeğini negatif yönde yordamaktadır ve ergen biricikliği ile yeme tutumları arasında istastistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sonuçlar biriciklik algısı ölçeklerinin kavramsallaştırılmasına bağlı olarak farklılık gösterdiğini doğrular niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationship between sense of uniqueness and eating attitudes of adolescents between the age of 12-25. In this research 312 women, 104 men and 2 had participated. The study examined the relationship between eating attitudes and sense of uniqueness using structural equation modeling with the utilization of different uniqueness scales in the literature. The aim was to contribute to the field of clinical psychology by investigating the role of sense of uniqueness as a factor in the complex structure of eating disorders, which have significant effects on the psychological health of the adolescent population today. Data collection tools consisted of Personal Sense of Uniqueness Scale, Self-Attributed Need for Uniqueness Scale, Adolescent Uniqueness Scale, Eating Attitudes Test-26 and demographic questionnaire. Data analysis was conducted with SPSS 21.0 and Lisrel 8.51 software packets. 11.72% of the participants scored 20 or above on the EAT-26 scale, which was the cutoff point. Hypotheses of the study has been tried to be confirmed with the verities. At the conclusion of the study, it was observed that need for uniqueness positively predicted eating attitudes, while sense of uniqueness negatively predicted the dieting subscale. Additionally, no statistically significant relationship was found between adolescent uniqueness and eating attitudes. The results confirm that there are variations depending on the conceptualization of uniqueness perception scales.