12-14 yaş basketbolcularda el becerisi ve top hakimiyeti çalışmalarının temel basketbol becerileri üzerine etkisi
The effect of hand skill and ball handling training on basic basketball skills in 12-14 year old basketball players
- Tez No: 873508
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu araştırmada, 12-14 yaş aralığındaki basketbolcularda el becerisi ve top hakimiyet çalışmalarının temel basketbol becerileri üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. 29 Mayıs Okulları Spor Kulübü Basketbol takımında yer alan, yaş ortalaması 13,13 ± 0,74 yıl, boy ortalaması 170 ± 5,75 cm ve vücut ağırlığı ortalamaları 64,67 ± 5,79 kg olan 15 basketbolcu deney grubu olarak katılmıştır. Yaş ortalaması 12,93 ± 0,59 yıl, boy ortalaması 168,27 ± 5,80 cm ve vücut ağırlığı ortalamaları 58,40 ± 7,03 kg olan 15 basketbolcu ise kontrol grubu olacak şekilde toplamda 30 basketbolcu çalışmalara gönüllü olarak katılmıştır. Sporcular, kontrol ve deney grupları olarak ayrılmıştır. Tüm katılımcılara 4 hafta ve haftada 3 gün basketbol antrenman programı uygulanmıştır. Kontrol grubu, rutin antrenman programını sürdürürken, deney grubuna haftada üç kez 20 dakikalık ball handling çalışmaları eklenmiştir. Sporcuların basketbol becerileri üzerindeki etkiyi değerlendirmek için Johnson Basketball Test protokolü kullanılmıştır. Her bir grubun varyans/kovaryans matrisinin homojenliği varsayımı Box's M Testi ile incelenmiştir. Homojenlik gösterilmiştir. Antrenmanın sporcular üzerindeki etkilerini belirlemek için Tukey post-hoc analizi ile tekrarlı ölçümlerle (grup [deney ve kontrol] × zaman [Antrenman Öncesi ve Sonrası]) iki yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Her grup için ön ve son testler arasındaki farklar, değiştirilmiş nitel tanımlayıcılarla büyüklüğe dayalı Cohen'in etki büyüklüğü (EB) istatistikleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to examine the effect of hand skills and ball handling exercises on the fundamental basketball skills of players aged 12-14. Fifteen basketball players from the 29 Mayıs Schools Sports Club, with an average age of 13.13 ± 0.74 years, an average height of 170 ± 5.75 cm, and an average body weight of 64.67 ± 5.79 kg, participated as the experimental group. Fifteen basketball players with an average age of 12.93 ± 0.59 years, an average height of 168.27 ± 5.80 cm, and an average body weight of 58.40 ± 7.03 kg constituted the control group, making a total of 30 voluntary participants in the study. The athletes were divided into control and experimental groups. All participants underwent a basketball training program for 4 weeks, 3 days per week. The control group continued with their routine training program, while the experimental group had an additional 20-minute ball handling exercise three times a week. The Johnson Basketball Test protocol was used to evaluate the impact on the athletes' basketball skills. The homogeneity assumption of the variance/covariance matrices for each group was examined using Box's M Test and was confirmed to be homogeneous. To determine the effects of training on the athletes, a two-way analysis of variance (ANOVA) with repeated measures (group [experimental and control] × time [pre- and post-training]) was used, along with Tukey post-hoc analysis. Differences between pre- and post-tests for each group were evaluated using Cohen's effect size (ES) statistics with modified qualitative descriptors.