Mor soğan (Allium cepa L.) kabuğu kullanılarak geliştirilen ph duyarlı akıllı etiketin soğuk muhafaza koşullarında depolanan gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) kalitesinin tespitinde kullanımının araştırılması
Investigation of the use of ph sensitive smart label developed using purple onion (Allium cepa L.) peel in determining the quality of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) stored under cold storage conditions
  1. Tez No: 873528
  2. Yazar: BAYRAM KÖSTEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada; mor soğan kabuğundan elde edilen antosiyaninlerin absorbsiyon yöntemiyle doğal bir polimer olan selüloz kâğıda (Whatman no: 1 filtre kâğıdı) immobilize edilmesiyle pH değişimine duyarlı akıllı etiket tasarlanmıştır. Etiketler, gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) filetosunun farklı kısımlarını içeren (K grubu: kuyruk, O grubu: orta, B grubu: baş) paketlere entegre edilerek 20 gün süresince atmosfer paketleme yapılarak buzdolabı koşullarında (4 ºC) muhafaza edilmiştir. Akıllı etiketler ile depolama süresince balık gruplarında meydana gelen bozulma göstergeleri ve kalite değişimlerinin gerçek zamanlı olarak hızlı ve etkin bir şekilde takibinin yapılabilmesi amaçlanmıştır. Depolama süresince tüm balık gruplarında meydana gelen kalite değişiklikleri, fiziksel (paket içi gaz ölçümü, renk, aw, balık eti su kaybı), kimyasal (pH, TVB-N) ve mikrobiyolojik (TMAB, TPAB, TMK, TK, laktik asit bakteri ve Pseudomonas spp.) analizler ile değerlendirilirken balık paketlerinde kullanılan akıllı etiketlerde meydana gelen değişiklikler de (ΔE, WI, RI ve YI) tespit edilmiştir. Bu analizlerden elde edilen veriler duyusal test (taze ve pişmiş) puanları ile birlikte değerlendirilmiştir. Depolama süresince atmosferik hava ile paketlenen örneklerin TVB-N, pH değerinde ve TPAB, TMAB ve Pseudomonas spp.
Özet (Çeviri)
In this study, a pH-sensitive smart label was designed by immobilising anthocyanins obtained from purple onion peel on cellulose paper (Whatman no: 1 filter paper), a natural polymer, by absorption method. The labels were integrated into packages containing different parts of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) fillet (K group: tail, O group: middle, B group: head) and stored under refrigerator conditions (4 ºC) by atmosphere packaging for 20 days. With the smart labels, it was aimed to be able to monitor the deterioration indicators and quality changes occurring in the fish groups during storage in real time in a fast and effective way. The quality changes that occurred in all fish groups during storage were evaluated by physical (in-pack gas measurement, color, aw, water loss of fish meat), chemical (pH, TVB-N) and microbiological (TMAB, TPAB, TYM, TC, lactic acid bacteria and Pseudomonas spp.) analyses, while the changes in the smart labels used in fish packages (ΔE, WI, RI and YI) were also determined. The data obtained from these analyses were evaluated together with sensory test scores (fresh and cooked). Significant increases were observed in TVB-N, pH value and TPAB, TMAB and Pseudomonas spp.