Çiğ süt kalitesi üzerine olumsuz etkili olan antibiyotik, alkol stabilitesi farklı süt ve aflatoksinin ATR-FTIR spektrofotometrik yöntem ile kemometrik analizi
Chemometric analysis of antibiotics, milk with different alcohol stability and aflatoxin, which have negative effects on raw milk quality, by ATR-FTIR spectrophotometric method
- Tez No: 873527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAM MUSTAFA NİZAMLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında çiğ süt kalitesini ve insan sağlığını etkileyen önemli parametrelerden asitlik, antibiyotik ve aflatoksin içeriklerinin spektro-kemometrik metot kullanılarak tespit edilebilirliği üzerine çalışılmıştır. Bu amaçla yeni sağılmış ve pH asitlik değeri 6,8 olan süt örneği 6,2 pH değerine kadar asitlendirilmiştir. 6,8'den 6,2 pH ya her 0,1 birim düşüşte pH değerleri yanında titrasyon asitliği ve FTIR spektraları çekilmiştir. Yine farklı oranlarda antibiyotik ve aflatoksin içeren süt örneklerinin ve kontrol süt örneklerinin FTIR spektraları çekilmiştir. Asitlendirilmiş süt örneklerinin farklı spektral bölgelerin hepsinde pH ve SH değerlerine ait PLS-R modelinde öngörülen ve tahmin değerlerin doğrusallığının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Asitlendirilmiş çiğ süt örneklerinin yüksek isabet oranı ile tahmin edilebildiği ve uygulamada kullanılabilir nitelikte olduğu tespit edilmiştir. Farklı oranlarda antibiyotik içeren süt örneklerinin FTIR spektraları incelendiğinde antibiyotiksiz süt ve antibiyotikli sütlerin spektralarda antibiyotik oranlarına göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Farklı oranlarda aflatoksin içeren süt örneklerinin FTIR spektraları incelendiğinde, kontrol sütü ve farklı oranlarda aflatoksin içeren sütlerin tahmin ve tespit oranının yüksek olmadığı, ancak 2800-3800 cm-1, 2800- 3100 cm-1 ve 1300-1800 cm-1 dalga boyu aralıklarında kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the detectability of acidity, antibiotic, and aflatoxin contents, important parameters affecting the quality of raw milk and human health, using spectro-chemometric methods. For this purpose, fresh milk samples with a pH acidity value of 6.8 were acidified to a pH value of 6.2. For every 0.1 unit decrease in pH from 6.8 to 6.2, titration acidity and FTIR spectra were recorded alongside pH values. Additionally, FTIR spectra of milk samples containing different levels of antibiotics and aflatoxins, as well as control milk samples, were obtained. It was found that the predicted and estimated values in the PLS-R model for pH and SH values in all different spectral regions of acidified milk samples were highly linear. It was concluded that acidified raw milk samples could be accurately predicted with a high success rate and were suitable for practical applications. When the FTIR spectra of milk samples containing different amounts of aflatoxin were examined, it was seen that the prediction and detection rates of control milk and milk containing different amounts of aflatoxin were not high, but they could be used in the wavelength ranges of 2800-3800 cm-1, 2800-3100 cm-1 and 1300-1800 cm-1. has been detected.