Arazi şartlarında faydalı yük taşıyabilen ve güç kaynağı olarak kullanılabilen tekerlekli araç platformunun tasarım sürecinde güvenilirlik merkezli bakım uygulaması
Reliability centered maintenance application in wheeled vehicle platform which can carry payload in off-road conditions and can be used as a power source
  1. Tez No: 873571
  2. Yazar: HAKAN ÇEKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, arazi şartlarında faydalı yük taşıyabilen ve güç kaynağı olarak kullanılabilen tekerlekli traktör platformu tasarımı için önleyici bakım planlaması, güvenilirlik merkezli bakım (RCM-Reliability Centered Maintenance) metodu ile yapılmıştır. Havacılık ve enerji sektöründe kritik sistemler için uygulanan, aracın göreve engel olabilecek arızaların olasılıkları ile kritikliklerinin belirlenen şartlar altındaki göreve hazır olma ve görevini arızasız tamamlama (güvenilirlik) parametrelerine etkisi dikkate alınarak optimum bakımı hedefleyen bu metodun tarım işletmelerinin makina parklarındaki kritik sistemlerin görev sürekliliğinin sağlanabilmesinde önemli katkı sağlama potansiyeline sahip olduğu görülmüştür. Güvenilirlik merkezli bakım uygulaması ile klasik periyodik bakım görevlerini oluşturan ömürlü malzeme değişimlerine ilave olarak bakım görevlerine dahil edilmesi gereken kritik parçalarının tespitleri ve bu parçalara yapılabilecek bakım işlemleri belirlenmiştir. Bu tezde bilinen bir yöntemin yeni bir alana uygulanması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, preventive maintenance planning for the design of a wheeled tractor platform capable of carrying useful loads in terrain conditions and serving as a power source has been carried out using the Reliability Centered Maintenance (RCM) method. This method, applied to critical systems in the aviation and energy sectors, aims to optimize maintenance by considering the probabilities of failures that may impede the vehicle's mission, as well as their criticalities, in relation to the parameters of readiness for mission and completion of the mission without failure (reliability) under defined conditions. It has been observed that this method has the potential to make a significant contribution to ensuring the continuity of critical systems in the machinery fleets of agricultural enterprises. Through the implementation of reliability-centered maintenance, the identification of critical components that need to be included in maintenance tasks, in addition to the periodic replacement of consumable materials, and the determination of maintenance procedures for these components have been established. This thesis involves the application of a known method to a new field.