Rutin HPV taramasında HPV pozitif olan infertil kadın hastaların iki yıllık fertilite oranlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the two-year fertility rates of infertile female patients who are HPV positive in routine HPV screening
- Tez No: 873570
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MUHCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız, kadınlarda servikal HPV enfeksiyonu ile kadın infertilitesi arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı sonrasında araştırmanın düzenlendiği kliniğin infertilite polikliniği fiziki hasta dosyaları ve kliniğin elektronik bilgi yönetim sistemindeki hasta dosyaları; HPV PCR, pap-smear sonucu, vajinal kültür sonucu, hastaya verilen ovulasyon indüksiyonu tedavisi döngüleri, hastaya uygulanan intrauterin inseminasyon döngüleri ve hastaların gebelik sonuçları açısından tarandı. Ulaşılan kayıtlar araştırma kriterleri açısından değerlendirildi ve uygun olan vakalar çalışmaya dahil edildi. Dahil edilen kadınların sosyodemografik, obstetrik-jinekolojik ve genel tıbbi özellikleri kaydedildi. HPV sonucuna, pap-smear sonucuna ve vajinal kültür sonucuna göre hastalar gruplara ayrıldı ve gebelik sonuçlarına göre kıyaslandı. HPV tanısı için 'Aptima-Panther System' kullanılarak HPV tip 18, 16, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 ve 68 araştırıldı. Ultrasonda gestasyonel sac görülen hastalar gebe kabul edildi, 'beta human chorionic gonadotropin' testi pozitif olup gestasyonel sac izlenmeyen hastalar gebe kabul edilmedi. 01.01.2018-01.06.2023 tarihleri arasında hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran infertilite tanısı almış ve rutin HPV-DNA taranmış kadın hastalar çalışmaya dahil edildi. Erkek faktörü tespit edilen kadınlar, bilateral tubal tıkanıklığı olan kadınlar ve AMH değeri 1.1'in altında olan kadınlar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 755 hastanın 27'si (%3,5) HPV pozitif, 728'i (%96,5) HPV negatif idi. HPV pozitif hastalardan 6 kişi HPV tip 16, 18 kişi HPV HR, 2 kişi HPV 16 ve HPV HR, 1 kişi de HPV 16, HPV18 ve HPV HR tespit edildi. İnsan papilloma virüs pozitif olan grupta gebelik elde edilen hasta oranı (27 hastadan 6'sı %22), HPV negatif olan gruptan (728 hastadan 297'si %40) daha düşük olarak saptandı fakat iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır (p=0.053). Grupların yaş ortalamaları (p=0,096), ortama klomifen sitrat verilen siklus sayıları (p=0,198), ortalama gonadotropin verilen siklus sayıları (p=0,325), ortalama ovülasyon indüksiyonu sayıları (p=0,704), ortlama IUI yapılan siklus sayıları (p=0,862), IUI yapılan hasta oranları (p=0,398), nulligravid hasta oranları(p=0,521) arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar yoktu. Hastalar IUI yapılma durumuna göre ayrı gruplarda da değerlendirildi. IUI yapılan hastalarda HPV pozitif ve HPV negatif olanların gebelik oranları arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,315). IUI yapılmayan hastalarda ise HPV pozitif olanların gebelik oranı, HPV negatif olanların gebelik oranlarına kıyasla istatistiksel olarak daha düşüktü (p=0.031). Hastaların smear sonucuna göre gebelik oranları karşılaştırıldığında anormal sitoloji bulgusu olan ve normal sitolojisi olan hastalar arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,208). Hastaların vajinal kültür sonucuna göre gebelik oranları karşılaştırıldığında kültürde üreme olan ve olmayan hastalar arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,910). Sonuç: Çalışmamızda, HPV pozitif infertil popülasyon ile HPV negatif infertil popülasyonun ovulasyon indüksiyonu ve IUI tedavisi sonrası, iki yıl içindeki gebelik sonuçları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Hastalar IUI yapılma durumuna göre ayrı gruplarda da değerlendirildi. IUI yapılan hastalarda gebelik oranları arasında anlamlı fark bulunmadı. IUI yapılmayan hastalarda ise HPV pozitif olanların gebelik oranı, daha düşüktü. Servikal sitoloji ve vajinal kültür ile gebelik sonuçları arasında anlamlı ilişki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim in this study is to investigate the relationship between cervical HPV infection and female infertility in women. Material and Method: After ethics committee approval, the physical patient files of the infertility polyclinic of the clinic where the research was conducted and the patient files in the electronic information management system of the clinic were examined in terms of HPV PCR, pap-smear result, vaginal culture result, ovulation induction treatment cycles given to the patient, intrauterine insemination cycles applied to the patient and pregnancy outcomes of the patients. scanned. The accessed records were evaluated in terms of research criteria and suitable cases were included in the study. Sociodemographic, obstetric-gynecological and general medical characteristics of the included women were recorded. Patients were divided into groups according to HPV result, pap-smear result and vaginal culture result and compared according to pregnancy results. For HPV diagnosis, HPV types 18, 16, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 and 68 were investigated using the 'Aptima-Panther System'. Patients with a gestational sac on ultrasound were considered pregnant; patients with a positive 'beta human chorionic gonadotropin' test but no gestational sac were not considered pregnant. Female patients who applied to the Gynecology and Obstetrics Polyclinic of our hospital between 01.01.2018 and 01.06.2023, were diagnosed with infertility and had routine HPV-DNA screening, and were included in the study. Women with male factor detected, women with bilateral tubal obstruction, and women with AMH value below 1.1 were excluded from the study. Results: Of the 755 patients included in the study, 27 (3.5%) were HPV positive and 728 (96.5%) were HPV negative. Among HPV positive patients, HPV type 16 was detected in 6 people, HPV HR in 18 people, HPV 16 and HPV HR in 2 people, and HPV 16, HPV18 and HPV HR in 1 person. The rate of patients achieving pregnancy in the human papillomavirus positive group (6 out of 27 patients, 22%) was found to be lower than the HPV negative group (297 out of 728 patients, 40%), but there was no statistically significant difference between the two groups (p =0.053). Average age of the groups (p=0.096), average number of cycles in which clomiphene citrate was administered to the medium (p=0.198), average number of cycles in which gonadotropin was administered (p=0.325), average number of ovulation inductions (p=0.704), average number of cycles in which IUI was administered (p= There were no statistically significant differences between the rates of patients who underwent IUI (0.862), the rates of patients who underwent IUI (p=0.398), and the rates of nulligravid patients (p=0.521). Patients were also evaluated in separate groups according to whether IUI was performed. There was no significant difference between the pregnancy rates of HPV-positive and HPV-negative patients who underwent IUI (p=0.315). In patients who did not undergo IUI, the pregnancy rate of HPV positive patients was statistically lower than the pregnancy rate of HPV negative patients (p = 0.031). When the pregnancy rates of the patients were compared according to their vaginal culture results, no significant difference was found between patients with and without growth in the culture (p = 0.910). However, patients with positive cultures had more ovulation induction cycles (p=0.17) and IUI cycles (p=0.22) on average. Conclusion: In our study, no significant difference was observed between the pregnancy outcomes of the HPV-positive infertile population and the HPV-negative infertile population within two years after ovulation induction and IUI treatment. Patients were also evaluated in separate groups according to whether IUI was performed. No significant difference was found between pregnancy rates in patients who underwent IUI. In patients who did not undergo IUI, the pregnancy rate of those who were HPV positive was lower. No significant relationship was found between cervical cytology and vaginal culture and pregnancy outcomes.